Světový den hypertenze: Kardiologové nabízejí program Nebuď pod tlakem

17. 5. 2022

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Hlavními rizikovými faktory ovlivňující vznik těchto onemocnění jsou kouření, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Na nebezpečí a fatální důsledky zvýšeného krevního tlaku chceme upozornit právě dnes, neboť 17. květen je Světovým dnem hypertenze.

Zvýšený krevní tlak patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním – ve vyspělých zemích postihuje až 35 procent dospělých, v Česku jím trpí zhruba dva miliony lidí. Neléčená nebo špatně léčená hypertenze je významným rizikovým faktorem, jenž hraje negativní roli v onemocnění srdce a cév. Způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy, zhoršenou funkci orgánů a posléze i jejich selhání.

Hypertenzi, ale především možnostem a postupům, jak jí předcházet, byl věnován březnový díl #AmbulanceAZ, kde hostem ředitele FN Olomouc Romana Havlíka byla lékařka I. interní kliniky - kardiologické Eva Kociánová. Ta také iniciovala speciální pacientský program „Nebuď pod tlakem“. Pomáhá těm, kteří chtějí optimalizovat svůj krevní tlak i jinak než jen léky. Díky programu „Nebuď pod tlakem“ mohou sami, vlastními silami, úpravou svého životního stylu pomoci normalizovat svůj krevní tlak a zvrátit tak orgánové poškození.

Chcete zjistit více o programu Nebuď pod tlakem?