Na transfuzce bylo plno urologů. Část týmu kliniky se vydala na skupinový odběr

21. 12. 2022

Darujte krev, pomůžete zachránit lidské životy. Tyto výzvy zaznívají z médií snad každý den. Kdo jiný by je měl vyslyšet než sami zdravotníci, kteří darovanou krev podávají pacientům. Platí to i ve Fakultní nemocnici Olomouc. Řada zaměstnanců krev daruje individuálně, ale jsou také pracoviště, jejichž personál se dohodne na skupinovém odběru. Tak jako dnes Urologická klinika. Na Transfuzní oddělení dnes přišlo hned sedmnáct jejích zaměstnanců.

• Na Transfuzní oddělení přišlo darovat krev 17 zaměstnanců Urologické kliniky.

„Říkal jsem si, že bychom sami mohli přispět k tomu, aby krve bylo dostatek, když ji na klinice potřebujeme při operacích. Mám radost, že se to ujalo a že nás přišlo tolik,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Česák, který společný odběr týmu urologické kliniky inicioval. V partě, která dorazila na transfuzku nechyběl ani přednosta kliniky MUDr. Igor Hartmann, Ph.D. nebo primář doc. MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D. FEBU. Ten je přitom pravidelným a častým dárcem krve. Dneškem se počet jeho odběrů vyšplhal k závratnému číslu 213. „Byli bychom moc rádi, kdybychom naším společným odběrem motivovali další kliniky a oddělení v nemocnici. Proč bychom ostatně nemohli uspořádat podobnou výzvu jako je souboj fakult v darování krve na Univerzitě Palackého,“ přemítá MUDr. Milan Král, Ph.D., který již sám na odběrovém křesle seděl více než stokrát.

Návrhu na „soutěžení“ pracovišť v dárcovství se pochopitelně vůbec nebrání Transfuzní oddělení. „Výborný nápad. V příštím roce promyslíme podrobnosti takové kampaně,“ ubezpečuje vrchní sestra Bc. Michaela Fedorco, DiS. Jak ale připomíná, skupinové odběry personálu klinik a oddělení byly před pandemií COVID-19 vcelku běžné. „Ještě v vloni v květnu darovalo patnáct zaměstnanců Porodnicko-gynekologické kliniky. Před nimi tady byli zdravotníci z Oddělení rehabilitace, Novorozeneckého oddělení, II. chirurgické kliniky, Ortopedické kliniky i my z Transfuzního oddělení. Pak ale covid tuto aktivitu přerušil,“ lituje Michaela Fedorco.

Více o darování krve se dozvíte na https://transfuzka.fnol.cz/.