Ambulance praktického lékaře pro dospělé ve FN Olomouc má už přes stovku klientů, dál přijímá nové

12. 4. 2023

Již více než dva měsíce je součástí struktury Fakultní nemocnice Olomouc ambulance praktického lékaře pro dospělé. Za tuto krátkou dobu se jejími klienty stalo přibližně 140 lidí, z toho zhruba třetina cizinců, a to i díky výbornému jazykovému vybavení pracovníků ambulance. Ta stále přijímá nově registrované zájemce, jimž nabízí komplexní diagnostickou a léčebnou péči včetně vyšetření a léčby běžných akutních i chronických onemocnění. Provoz ambulance praktického lékaře FN Olomouc podporuje finančně i technicky organizace UNICEF, která již podobně podpořila na podzim loňského roku rozšíření provozu ordinace praktického lékaře pro děti a dorost při Dětské klinice olomoucké nemocnice.

  • Ambulance praktického lékaře pro dospělé mají na starosti MUDr. Viktorija Mrnka (vlevo) a všeobecná sestra Martina Iránková.

 

„Až do naplnění naší kapacity jsme rádi k dispozici všem zájemcům, kteří hledají primární zdravotní péči, a to bez ohledu na jejich národnost. Samozřejmě nás těší, že můžeme pomoci i zde žijícím cizincům, pro něž je také kvůli jazykové bariéře někdy obtížné sehnat praktického lékaře. Pacientům cizí národnosti nabízíme bezplatnou zdravotní péči na základě víza, nebo v případě, že mají sjednán jiný druh pojištění,“ říká praktická lékařka MUDr. Viktorija Ragénaité-Mrnka, jež má chod ordinace společně s všeobecnou sestrou Martinou Iránkovou na starosti. A dodává, že vedle českých a ukrajinských klientů jsou v ambulanci PL olomoucké fakultní nemocnice registrováni například i lidé z Polska, Ruska, Tuniska či Tchaj-wanu.

Ambulance praktického lékaře pro dospělé FN Olomouc prozatím sídlí ve stávající budově F (Oddělení alergologie a klinické imunologie) a pro registraci není třeba nic více než se objednat a přinést na první návštěvu kartičku zdravotní pojišťovny a dostupné zprávy od lékařů-specialistů. Výpis ze zdravotní dokumentace od stávajícího praktika si vyžádá ordinace vlastní cestou. Ordinační hodiny ambulance jsou v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od 7.30 do 12.30 a ve středu od 7.30 do 18 hodin.

Klienti nemocniční ambulance praktického lékaře oceňují především komplexnost jejích služeb. „Sami zde děláme celou řadu vyšetření, jako jsou například EKG, odběry či test na okultní krvácení ze stolice. Na další odborná vyšetření poskytovaná naší nemocnicí, například u žen na mamografii, pak v případě potřeby vystavíme žádanky. Aktivně také provádíme všechna potřebná očkování a velký důraz klademe na prevenci. S tím souvisí i očekávané dovybavení naší ordinace; jakmile dorazí již objednané přístroje, rozšíříme naše služby také třeba o měření kotníkových tlaků nebo testy CRP,“ zmiňuje doktorka Ragénaité-Mrnka.

Mailový kontakt na ambulanci praktického lékaře pro dospělé FN Olomouc je praktik@fnol.cz, více informací naleznou zájemci na webových stránkách praktik.fnol.cz