Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Tiskové zprávy
Nenápadný zabiják. Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc nabídnou v Šantovce funkční vyšetření plic při světovém dni CHOPN
15.11.2018
Adam Fritscher

Nenápadný zabiják. Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc nabídnou v Šantovce funkční vyšetření plic při světovém dni CHOPN

Nenápadná, ale o to více nebezpečná. Taková je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Na její následky zemřou ročně v České republice asi tři tisíce lidí. Fakultní nemocnice Olomouc se proto i letos připojuje ke Světovému dni CHOPN. Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc uspořádá v úterý 20. listopadu ve spolupráci s Českou pneumologickou a ftizeologickou společností a Českým občanským spolkem proti plicním nemocem edukační akci Zdravé plíce pro život. Uskuteční se od 12 do 19 hodin v přízemí obchodní galerie Šantovka a odborníci z kliniky na ní zájemcům nabídnou funkční vyšetření plic (spirometrii).

„Chronickou obstrukční plicní nemoc až v devadesáti procentech případů způsobuje kouření a je celosvětově považována za potenciálně třetí nejčastější příčinu úmrtí,“ upozorňuje přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc. O to důležitější je podle něj veřejnost na příčiny a nebezpečí tohoto onemocnění upozorňovat třeba právě prostřednictvím podobných preventivních a edukačních akcí. „V Šantovce si mohou zájemci nejen nechat změřit plicní funkce a výsledky měření konzultovat s lékaři, ale je-li to třeba, rovnou se na místě dohodnou na návštěvě naší kliniky. Vzhledem k tomu, že CHOPN trpí především kuřáci, budou odborníci v Šantovce poskytovat rovněž nekuřácké poradenství. Těm, kteří se chtějí své závislosti zbavit, doporučujeme využít odbornou pomoc v našem Centrum pro léčbu závislých na tabáku,“ doplňuje profesor Kolek.

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl vyhlášen roku 2001 a Fakultní nemocnice Olomouc se k němu připojuje každoročně. Dříve se tak dělo na Horním náměstí, od loňského roku se preventivní akce konají v obchodní galerii Šantovka. Při této příležitosti se prezentuje také projekt FN Olomouc Nekuřácká nemocnice. Kromě Olomouce se při příležitosti Světového dne CHOPN letos konají preventivní akce také v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Fotografie z loňského ročníku:

  • Tisková zpráva ke stažení ZDE.
  • Fotografie z loňského ročníku ke stažení ZDE.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2021. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.