Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Tiskové zprávy
FN Olomouc pořádá akci „Da Vinci operuje v Šantovce“, lidé si mohou vyzkoušet práci chirurga s operačním robotem
20.10.2017
Egon Havrlant

FN Olomouc pořádá akci „Da Vinci operuje v Šantovce“, lidé si mohou vyzkoušet práci chirurga s operačním robotem

Roli lékaře operujícího pomocí špičkového robota daVinci si mohou na začátku příštího týdne vyzkoušet dospělí i děti přímo v olomoucké obchodní galerii Šantovka. Robotický systém tady veřejnosti představí Fakultní nemocnice Olomouc, jejíž specialisté jej využívají k urologickým a gynekologickým chirurgickým výkonům od roku 2009. Za osm let už s jeho pomocí provedli více než dva tisíce operací, nejčastěji u nemocných s nádorem prostaty a rakovinou dělohy.

Nejmodernější verze špičkového robotického systému přicestuje do Olomouce v pondělí brzy ráno z Německa. Vystaven by měl být na konferenci věnované novinkám v gynekologické endoskopii, která se v hanácké metropoli příští týden koná a na kterou se sjedou odborníci z celé České republiky i ze zahraničí. Ještě před nimi si ale systém budou moci během pondělí a úterý vyzkoušet všichni, kdo dorazí do obchodní galerie Šantovka. „Využili jsme nabídky amerického výrobce robotických systémů, abychom tuto moderní technologii představili olomoucké veřejnosti. Nejde o žádnou maketu, ale o skutečný přístroj využívaný k operacím po celém světě. V naší nemocnici máme k dispozici jeho starší verzi a v současné době jednáme o nákupu nového robotického systému,“ uvedl doc. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel FN Olomouc.

Odborníci v České republice momentálně pracují s osmi robotickými systémy da Vinci. Fakultní nemocnice Olomouc je ve svém Univerzitním robotickém centru využívá od roku 2009. Nejčastěji k urologickým operacím, jako je radikální odstranění prostaty pro nádor nebo odstranění zhoubného nádoru ledviny, v gynekologii pak při operacích nádoru dělohy. Robotické operace jsou podle zkušeností odborníků z FN Olomouc výrazně šetrnější vůči pacientovi, jeho rekonvalescence se zkracuje téměř na polovinu oproti klasickým otevřeným operacím. „Výhody, které našim pacientům přinášejí roboticky asistované operace, jsou nesporné. Už během operačního výkonu dochází oproti klasickým otevřeným operacím k výrazně menším krevním ztrátám. Okolní tkáň je operací méně traumatizovaná, což přináší snadnější hojení, méně komplikací a rychlejší návrat nemocného do běžného života,“ vyjmenoval doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc a předseda České společnosti robotické chirurgie ČLS JEP.

Lidé, kteří přijdou v pondělí 23. a v úterý 24. října do obchodní galerie Šantovka v Olomouci, budou moci v době od 9.00 do 18.00 hodin usednout za ovládací konzoli robotického systému a na chvíli si vyzkoušet profesi chirurga. Průběh fiktivních operací přitom budou moci kolemjdoucí sledovat na velkoplošné obrazovce. Součástí akce nazvané „DaVinci operuje v Šantovce“ bude i doprovodný program, v rámci něhož vystoupí lékaři, kteří se v olomoucké fakultní nemocnici specializují na robotickou chirurgii. V Šantovce budou vystaveny i fotografie Jindřicha Štreita z cyklu Tichá nemoc, který dokumentuje život pacientů s rakovinou prostaty.

 

Tisková zpráva ke stažení

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2021. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.