Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Novinky
Velvyslankyně si prohlédla vybavení pro novorozence, které jsme pořídili díky Norským fondům
19.9.2017
Egon Havrlant

Velvyslankyně si prohlédla vybavení pro novorozence, které jsme pořídili díky Norským fondům

Velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletner, její manžel Bjørn Hundevadt a tajemník Terje B. Englund dnes navštívili Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. V doprovodu ředitele nemocnice Romana Havlíka a primáře oddělení Lumíra Kantora si prohlédli novorozeneckou jednotku intenzivní péče a další prostory pracoviště, které zajišťuje špičkovou péči o nejmenší děti. Na modernizaci vybavení olomouckého novorozeneckého oddělení získala v loňském roce Fakultní nemocnice Olomouc prostředky z Norských fondů.

„Šlo o přátelskou návštěvu, paní velvyslankyně si nás vybrala, zajímala se o naši práci a projevila přání podívat na naše oddělení. Rádi jsme jí vyhověli. Vždyť právě norská finanční podpora pomohla dovybavit nejen naše oddělení, ale všech dvanáct perinatologických center, do nichž je soustředěna péče o ženy v rizikovém těhotenství a o předčasně narozené děti v celé České republice,“ uvedl během dnešní návštěvy primář Kantor, který ještě v pozici předsedy České neonatologické společnosti podporu Norských fondů pro česká novorozenecká oddělení dojednával.

Do modernizace novorozenecké péče investovala olomoucká nemocnice vloni přes osm milionů korun, větší část prostředků byla hrazena z Norských fondů, pětinu nákladů financovalo zdravotnické zařízení z vlastního rozpočtu. Nové vybavení pomáhá při prevenci, diagnostice a včasné léčbě některých onemocnění a zdravotních problémů dětí v raném věku. Pořízen byl moderní ultrazvukový přístroj, retinokamera – přístroj pro velmi citlivé odhalení závažných očních onemocnění u nezralých dětí, zařízení pro tlakové mapování umožňující sledování vývoje pohybového aparátu nejmenších dětí a také tři speciální resuscitační modely – robotické panny sloužící k výuce laické i odborné resuscitace v rámci prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte. Zejména předčasně narození novorozenci jsou ohrožováni poruchami srdce, zraku, močového ústrojí nebo například mozkovou obrnou. Díky nové technice a moderním přístupům se ovšem daří toto riziko výrazně snižovat.

 

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.