Úsměv bez kazu. Pořad Ambulance aktivního zdraví odhalí vliv životního stylu na zdraví našich zubů

4. 4. 2022

Nejčastějším bakteriálním onemocněním na světě je zubní kaz. Nejen tento pro mnohé možná překvapivý fakt poodhalí letošní třetí díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION se tentokrát bude věnovat péči o zdravý chrup a souvislost jeho stavu s naším životním stylem. Naživo k vidění bude ve středu 6. dubna od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

• Při příležitosti Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. března, připravili v pevnosti poznání olomoučtí studenti stomatologie a Klinika zubního lékařství FN Olomouc a LF Univerzity Palackého pro děti z olomouckých škol několik úkolů, spojených s pravidly zubní hygieny a prevencí zubního kazu.

„Lidský chrup prošel mnoha vývojovými změnami. Naši předkové měli dokonce o dvanáct zubů více, než má dospělý člověk dnes. Vše opět souvisí se změnami našeho životního stylu, které s sebou přinášejí řadu civilizačních rizik a negativ. Předejít onemocnění zubů i měkkých tkání v ústech můžeme jednoduše a bezbolestně; začít je třeba úpravou jídelníčku, a to již od nejútlejšího věku,“ říká duchovní autor a průvodce pořadem prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát přednostka Kliniky zubního lékařství FN Olomouc MDDr. Iva Voborná, Ph.D. a lékařka téže kliniky MUDr. Eva Míšová, Ph.D., MBA.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle zubního kazu například hypertenze, diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.