Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Tým z Fakultní nemocnice Olomouc pomohl v Africe sedmnácti dětským pacientům

Tým z Fakultní nemocnice Olomouc pomohl v Africe sedmnácti dětským pacientům

Burkina Faso. Vnitrozemský stát v Západní Africe s více než dvaceti miliony obyvatel. V půlce listopadu se sem vydal mezinárodní zdravotnický tým. Za Fakultní nemocnici Olomouc byli jeho členy anesteziolog Hynek Fiala, sálová sestra Marta Vychodilová a anesteziologická sestra Martina Fialová. Spolu s chirurgem Martinem Molitorem, primářem Kliniky plastické chirurgie v Nemocnici na Bulovce je do exotické destinace vyslala italská organizace GICAM (Groupe International Chirurgiens Amis de la Main), aby během devítidenního pobytu pomáhali především dětským pacientům.

Pro Hynka Fialu, Martina Molitora a Martu Vychodilovou to nebyla první zdravotnická mise. Už v roce 2008 pomáhali v Sierra Leone, zemi zdevastované letitou válkou. Zaměřili se tehdy na rekonstrukce částečně amputovaných nebo jinak zmrzačených a nemocných rukou. Za stejným cílem, tedy pomoci pacientům se závažnými následky poranění horních končetin, vyjeli i do hlavního města Burkiny Faso Ouagadougou, kde žije přes půldruhého milionu lidí. „V této zemi se rekonstrukční chirurgií nikdo nezabývá,“ vysvětlil důvod mise Fiala, který měl díky zkušenosti ze Sierra Leone aspoň hrubou představu o tom, co tým v Africe čeká. „O překvapení ale přesto nouze nebyla,“ přiznal zástupce primáře Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc.

Největší šok zažívala Martina Fialová, pro niž byla Burkina Faso první zdravotnickou misí. „Měla jsem velmi smíšené pocity, umocněné tím, že jsme přiletěli z Paříže. O to viditelnější byly rozdíly mezi evropskými a africkými životními podmínkami. Můj první dojem z města byl, že vypadá jako po apokalypse. Po několika dnech ale tamní život pochopíte a zvyknete si. Na co jsem si ale zvyknout nemohla, byl hustý smog, do kterého bylo město doslova ponořené,“ popisovala sestra.

Pro Fialu byl zásadní rozdíl v tom, že tým českých zdravotníků si tentokrát vezl ve čtyřech kufrech jen základní vybavení. „Nevěděli jsme, co nám v místní církevní nemocnici nachystají. A v této souvislosti bylo moc dobře, že s námi byly naše zdravotní sestry, protože si na operačním sále hned udělaly téměř evropský pořádek,“ pochvaloval si Fiala. Podle Martiny Fialové panoval v nemocnici nepořádek a zmatek. „Přesto i v těchto podmínkách dokážou tamní zdravotníci fungovat velmi dobře,“ řekla. Chaos panoval zejména v hygienickém režimu na operačních sálech. „Ty se tam desinfikují tak, že se vezme kýbl s vodou, podlaha sálu se polije a vytře. Pro nás něco neuvěřitelného,“ doplnila Marta Vychodilová.

Česká skupina neměla ani přesné informace o pacientech, které jim místní spolupracovníci vybrali. „Až na místě jsme zjistili, že to jsou z devadesáti procent děti od jednoho do osmnácti let. Některé z třiceti nemocných jsme museli odmítnout kvůli omezeným možnostem pooperační péče, jiným bychom ani v Evropě nedokázali účinně pomoci. Nakonec jsme za pět operačních dnů provedli sedmnáct operací,“ popsal Fiala. Ve většině případů se jednalo o následky popálenin třetího stupně, tedy o velké, hypertrofované jizvy. „Nejzávažnější pacient, malý chlapec, měl téměř nehybnou paži a ruku stále zavřenou v pěst. Po výkonu snad bude moci pracovat s každým prstem zvlášť,“ vzpomněl Fiala.

Odborná úroveň lékařské péče v Burkina Faso je s přihlédnutím k místním podmínkám podle Fialy v zásadě velmi slušná, na úrovni okresního zdravotnického zařízení u nás. „V deseti pavilonech propojených prašnými cestami byly všechny základní obory, ale překvapivě taky neurochirurgie,“ doplnil Fiala. Marta Vychodilová považuje srovnání s evropskou zdravotnickou péčí za velmi poučné. „Když tady lidé nadávají, že musejí čekat v teple na židli v čekárně ambulance, tam pacienti leží pod stromem na zemi ve čtyřicetistupňových vedrech. A když na ně nedojde řada, přijdou další den. A jsou za jakoukoliv péči velmi vděční,“ podotkla sestra. „Měli bychom si uvědomit, že se máme přímo královsky, žijeme v dostatku či spíše v přebytku všeho. Stejně tak naše pracovní podmínky jsou naprosto komfortní,“ přitakávala Fialová.

S hodnocením souhlasil i Fiala. „Zase jsem si ověřil, že bychom náš systém zdravotního pojištění neměli opouštět. Tak třeba tamní nemocnice poskytuje pacientům jen postel. Zbytek, tedy například lůžkoviny i jídlo, si musejí zajistit sami. A za zdravotní péči se samozřejmě platí,“ zdůraznil lékař s tím, že na podobnou cestu by se klidně vydal znovu. Martě Vychodilové naopak dvě zkušenosti stačily. „Chtěla jsem pomáhat a poznávat v zemích, kam turisté většinou nezamíří. Ale dvakrát už mi to stačilo a nikam jinam už se nechystám,“ dodala s úsměvem.

Foto: archiv Hynka Fialy