Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc bezplatně vyšetří znaménka na Horním náměstí
2.5.2018

Zhruba 2 500 nových případů maligního melanomu kůže odhalí ročně čeští lékaři. Přibližně čtyři sta lidí v důsledku tohoto onemocnění zemře. Melanom je podle odborníků velmi agresivní nádor a ještě více než u ostatních typů rakoviny u něj platí, že naději na uzdravení má ten, kdo přijde včas. Využít k bezplatné preventivní prohlídce nyní zájemci mohou akci Spolu proti melanomu, která se uskuteční ve středu 9. května od 10 do 17 hodin na Horním náměstí v Olomouci. Vyšetření mateřských znamének budou provádět lékaři z Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc.

„Maligní melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Má velkou schopnost metastazovat do dalších částí a orgánů lidského těla, a proto je životně důležité odhalit nemoc včas. Pokud tedy máte na těle podezřelé znaménko či jiný útvar, lze využít bezplatného vyšetření během této preventivní akce. Pacienti však nemusí mít obavy, že tato akce je jedinou možností jak si nechat vyšetřit podezřelé kožní léze. Naše pracoviště poskytuje podobné služby prostřednictvím specializované poradny přímo v prostorách kožní kliniky ve Fakultní nemocnici v pravidelných ordinačních hodinách,“ uvedl přednosta Klinika chorob kožních a pohlavních FN Olomouc odb. as. MUDr. Martin Tichý, Ph.D.

Na akci Spolu proti melanomu, kterou pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, budou odborníci nejen bezplatně kontrolovat znaménka, ale zájemci dostanou také odborná doporučení, jak pokožku správně chránit před slunečními paprsky a jak rozpoznat první příznaky změny znamének při samovyšetření.

„Cílem programu Spolu proti melanomu je upozornit občany na nebezpečí melanomu a na nutnost prevence,“ poznamenala tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Loni akce zavítala do patnácti měst republiky a znaménka si nechalo vyšetřit téměř 6 800 lidí. Podezřelé znaménko se našlo u 7,6 procenta vyšetřených pacientů. Z toho v Olomouci akce přilákala 488 lidí, z nichž 61 bylo nasměrováno k další léčbě s podezřelým nálezem. Podíl odhalených nálezů zde činil 12,5 procenta, což bylo nejvíce z celé loňské kampaně. Záštitu nad akcí i letos převzal primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Více informací o akci najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.