Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Aktuálně
Novorozené děti ve FN Olomouc bude hlídat 25 nových monitorů dechu
27.4.2018
Petr Bielesz

Novorozené děti ve FN Olomouc bude hlídat 25 nových monitorů dechu

Zástupci Nadace Křižovatka dnes předali 25 nových monitorů dechu na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroje v celkové hodnotě přesahující 60 tisíc korun nadace zakoupila díky finančním darům sedmi především místních společností. Monitory, které se standardně využívají jako prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), převzal primář oddělní MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se vkládá pod matraci dětské postýlky. Ta je napojena na kontrolní jednotku, která zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu. „Monitory používáme na celém oddělení. Rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů, což je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ uvedl Lumír Kantor s tím, že ve spolupráci s nadací nemocnice nabízí matkám také zapůjčení monitoru domů. „Jako jedni z první v republice jsme začali s monitorováním všech dětí. A s Nadací Křižovatka spolupracujeme už zhruba patnáct let. Byl jsem nadšený, když nám přivezli prvních pět přístrojů, a teď, když vidím, že díky jejich práci a díky finančním darům máme dalších pětadvacet monitorů, bere mě to za srdce,“ děkoval primář.

Přístroje, které dnes převzali na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc, mohla nadace zakoupit z finančních darů, které poskytly společnosti Ferona, Farmak, Globus Olomouc, Lorika CZ, OLTERM&TD Olomouc, MedicProgress a Ing. Pavel Výmola. „Tři monitory jsme zaplatili z veřejné sbírky Nadace Křižovatka, kterou významně podpořila výstava Tvořivá Olomouc,“ uvedla ředitelka nadace Mgr. Štěpánka Pokorníková. „Naší hlavní činností je zprostředkování monitorů dechu pro miminka mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy, instituce a společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř v celé České republice,“ vysvětlila Pokorníková.

Nadace Křižovatka, která se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku, dnes monitory dechu nenadělovala jen v Olomouci. Dalších dvacet nových přístrojů v hodnotě bezmála 60 tisíc korun mohou užívat v Městské nemocnice Ostrava – Fifejdy.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.