Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Novinky
Fotografický kalendář pomůže oddělení geriatrie
2.10.2017
Petr Bielesz

Fotografický kalendář pomůže oddělení geriatrie

V profesionální fotografický ateliér se v druhé polovině září proměnila jedna z místností Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. Čtrnáct jeho pacientek a pacientů tady fotilo kalendář na rok 2018. Osobní dobročinná aktivita paní Radany Netočné pomůže geriatrii hned několikrát. Bude pro ni určen výtěžek z prodeje kalendáře, výsledné fotografie v příštím roce ozdobí nové sídlo oddělení a také zvýší povědomí veřejnosti o problematice stárnutí.

„Už spoustu let přispívám nadaci Dobrý anděl. Chci prostě pomáhat a ráda dělám lidem radost,“ řekla iniciátorka akce Radana Netočná. Myšlenku na kalendář už prý v hlavě nosí dlouho. „Ale vzhledem k tomu, že velká část dobročinných aktivit je zaměřená na děti, rozhodla jsem se podpořit jinou oblast. Seniorům se bohužel odpovídající pozornost nevěnuje, proto má volba padla právě na geriatrii,“ vysvětlila maminka tříletého syna.

Dohodla se na spolupráci s Oddělením geriatrie FN Olomouc, jehož sestřičky vybíraly pacienty, kteří byli ochotní posadit se před objektiv fotografky Lucie Macourkové. „Z jedné místnosti na oddělení jsme si udělali ateliér, kde pracovala kadeřnice Romana Třísková a fotilo se,“ popisovala Netočná.

Během focení prožívali senioři i realizační štáb emocionálně silné chvíle. „Zažili jsme spoustu radostných a úsměvných okamžiků, ale taky chvilky, kdy nám tekly slzy po tvářích,“ přiznala iniciátorka projektu. „Až při našem focení se třeba setkaly dvě dávné kamarádky, které do té doby netušily, že jsou spolu na oddělení. Vzpomínaly a plakaly a my jsme plakali s nimi. Nebo jsme fotili manželský pár a pán se ke své ženě krásně choval, uklidňoval ji, hladil po vlasech. Byl to prostě náročný den, ale určitě to za tu námahu stálo,“ vzpomínala Netočná.

Přestože původně počítali s třinácti portréty, nakonec jich vzniklo čtrnáct. „Budeme se ale snažit všechny v kalendáři využít,“ ubezpečila. Na začátku října spustí facebookové stránky projektu nazvané S úctou ke stáří a web na adrese www.denzadnem.cz, kde zveřejní finální fotografie pro kalendář, ale taky dokumentární snímky a video z průběhu focení. „Na webu by si taky zájemci mohli kalendář objednat,“ dodala s tím, že kalendář bude stát 250 korun. Kromě toho nechá vytisknout fotografie ve větším formátu a tyto fotografické obrazy vydraží. Výtěžek z prodeje věnuje oddělení geriatrie. „Vydražené obrazy ozdobí chodby v nové budově geriatrie, která se otevře v květnu příštího roku. U každého obrazu pak bude popiska, kdo jej zakoupil,“ uzavřela Radana Netočná.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2021. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.