Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

S kuchyňkou nebo kočárkem už si vaše děti nehrají? Hračky můžou pomoci při rehabilitačním cvičení
15.1.2018

Vaše děti už vyrostly a ztratily o ně zájem. Hračky, které jsou ve výborném stavu, ale u vás už nenajdou uplatnění. Fakultní nemocnice Olomouc by pro vás mohla mít řešení. Rozhodně neotevírá vetešnictví, ale některé typy hraček by mohly pomoci jiným dětem při rehabilitaci. „Pro oddělení rehabilitace bychom uvítali dětskou kuchyňku, kočárek, vozík, nákupní vozíčky, tedy hračky, díky nimž se daří rozvíjet motorické schopnosti malých pacientů,“ vyzvala potenciální dárce Mgr. Petra Stejskalová z odboru hlavní sestry, která koordinuje činnost Dobrovolnického centra FN Olomouc.

Hračky, knihy a stolní hry, které lidé darují nemocnici, dokážou dětem i dospělým udělat radost. Mohou se však také zapojit do léčebného procesu. „Například u dětí, které mají problém s jemnou motorikou, podporují stavebnice, kostky nebo jiné hračky rozvoj několika typů úchopu, dochází ke stimulaci proprioreceptorů na dlaních a zpracovávání vjemů centrálním nervovým systémem,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Oddělení rehabilitace FN Olomouc Mgr. Jana Tomsová. Terapie u dětí je přitom podle Tomsové velmi obtížná, protože dítě je třeba dostatečně motivovat a zároveň dosáhnout terapeutického efektu. Nejvhodnější je proto terapie formou hry. „Dítě si hraje například na obchod a terapeut cíleně aktivuje fyziologický pohyb, stimuluje inhibované svaly a tím podporuje využívání přirozených pohybových vzorů u běžných denních aktivit. Kuchyňka je vhodná pro aktivování svalů ramenního pletence a kočárek využíváme u handicapovaných dětí, které potřebují podporu ve vertikále s cílem rozvoje samostatné chůze v prostoru,“ vysvětlila fyzioterapeutka. Díky hře dítě lépe spolupracuje. „Nevnímá pak terapii negativně, ale s terapeutem si hraje, což je u nemocných dětí s neurologickým postižením nejdůležitější,“ dodala Tomsová.

Darované hračky, které lidé předávají Dobrovolnickému centru FN Olomouc, se ale uplatňují prakticky ve všech nemocničních ambulancích, kde na vyšetření čekají děti. „Malí pacienti si tak mohou zkrátit čekání na oční, ortopedické, urologické, zubní a ORL klinice,“ uvedla Petra Stejskalová. „Dárky nám nosí jednotlivci i školy. Některé jsou nové, některé použité. Vždy ale musejí být čisté, vyprané,“ zdůraznila. A co plyšáci, o ty má nemocnice taky zájem? „Děkujeme všem zájemcům ale v této chvíli ne, máme jich dostatek,“ řekla Stejskalová. Pro plyšové hračky přitom zkoušejí netradiční využití na II. interní klinice. Prostřednictvím plyšových hraček se snaží zklidnit neklidné, geriatrické a jinak potřebné pacienty na JIP.

Dobrovolnické centrum pracuje ve Fakultní nemocnici Olomouc od roku 2014. Pomocnou ruku a svůj čas pacientům nejčastěji nabízejí studenti, ale hlásí se i starší lidé. Momentálně můžete dobrovolníky potkat na devíti pracovištích: neurologické klinice, hemato-onkologické klinice, oddělení geriatrie, II. a III. interní klinice, oddělení urgentního příjmu, klinice plicních nemocí a tuberkulózy, ortopedické klinice a dětské klinice. V případě zájmu o dobrovolnickou činnost nebo o darování hraček stačí kontaktovat Petru Stejskalovou: petra.stejskalova@fnol.cz. Činnost centra můžete sledovat na jeho facebookových stránkách.