Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Aktuálně
Ve FN Olomouc a na lékařské fakultě začala výstava fotografií z misí českých zdravotníků. Létající lékaři zde budou k vidění do 31. října
27.9.2018
Adam Fritscher

Ve FN Olomouc a na lékařské fakultě začala výstava fotografií z misí českých zdravotníků. Létající lékaři zde budou k vidění do 31. října

Praha, Brusel, Ženeva, Ammán a nyní Olomouc. Taková byla cesta výstavy fotografií z cyklu Létající lékaři, jímž autor Jiří Pasz mapuje práci českých lékařů, kteří v rámci zdravotně humanitárního programu MEDEVAC pomáhají lidem utíkajícím před válkou nebo obyvatelům rozvojových zemí. Vernisáž se uskutečnila ve středu 26. září ve foyer nové budovy Lékařské fakulty UP. Fotografie jsou však k vidění také v několika budovách Fakultní nemocnici Olomouc, a to do 31. října.

Fotograf Jiří Pasz dokumentoval dva roky profesionální práci zdravotníků, mezi nimiž jsou i specialisté z Fakultní nemocnice Olomouc, v Jordánsku, Iráku, Libanonu nebo na Ukrajině. Soubor více než třiceti fotografií pod názvem Létající lékaři od začátku letošního roku putuje po městech v České republice i zahraničí. Fakultní nemocnice Olomouc je první tuzemskou nemocnicí, v níž jsou fotografie vystaveny.

„Od roku 2015 se programu MEDEVAC účastní také lékaři Fakultní nemocnice Olomouc. V jeho rámci jsme navštívili Jordánsko a Irák a fotografie z těchto misí jsou k vidění i v rámci této výstavy,“ uvedl při vernisáži primář Centrálních operačních sálů a sterilizace FN Olomouc MUDr. Jaromír Freiwald.

Na výstavě se podílí rovněž Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, v jejích budovách jsou některé ze snímků také k vidění. „Je dobré, že se i díky těmto fotografiím dostane více do povědomí, že naši absolventi působí nejen v České republice, ale i v zahraničí třeba právě v místech válečných konfliktů nebo přírodních katastrof,“ kvitoval proděkan fakulty pro investiční rozvoj a doktorské studijní programy prof. Mgr. Martin Modrianský, Ph.D.

Samotný autor snímků a celé výstavy Jiří Pasz přiznal, že má k Olomouci, kde mimo jiné studoval, velmi hluboký vztah. „I proto jsem byl moc rád za toto pozvání. Ale hlavně jsem se třemi úžasnými lékaři ze zdejší fakultní nemocnice strávil řadu dní v Iráku, na což budu dlouho vzpomínat. Fotografie vznikaly v šesti zemích a svědčí o tom, že česká medicína je na světové úrovni a že se máme čím chlubit,“ konstatoval fotograf.

Program MEDEVAC je od počátku devadesátých let koordinován ministerstvem vnitra, na jeho realizaci se podílejí české fakultní nemocnice v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví. Jeho cílem je odborná lékařská pomoc lidem v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům. Pomoc obětem válečných konfliktů – zejména dětem – byla zvláště v počátcích poskytována v našich nemocnicích po transportu pacientů do České republiky. Nyní ovšem čeští lékaři stále častěji pracují v zemích přímo sousedících s válkou postiženými regiony.

Foto: Dalibor Janeček

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2021. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.