Pacienti s lupénkou mohou bezplatně a bez objednání zkonzultovat svoji léčbu v dermatologickém centru Fakultní nemocnice Olomouc
Adam Fritscher

U příležitosti Světového dne lupénky vyzývají dermatologové své pacienty s již diagnostikovanou lupénkou, aby navštívili vybraná pracoviště, kde budou moci konzultovat všechny dostupné možnosti léčby. Pacienti nejen z Olomoucka mohou bez předchozího objednání navštívit 25. října 2018 Kliniku chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc, a to v časech od 9 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin.

„Pokud se stav pacienta při standardní zevní a systémové léčbě nelepší, je vhodné s kožním lékařem řešit další možnosti terapie až po nasazení biologické léčby,“ říká přednosta Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Martin Tichý, Ph.D.

Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, kterým je ve světě postiženo více než 100 milionů lidí, v České republice pak 200 až 300 tisíc osob. S lupénkou souvisí i jiné závažné nemoci, k nimž patří zánětlivé onemocnění kloubů (psoriatická artritida), kardiovaskulární choroby, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo deprese. Lupénka je nevyléčitelné onemocnění, lze ji však úspěšně léčit. Důležitá je správná a včasná diagnóza a adekvátní léčba. Nemocní by proto měli aktivně hledat účinné možnosti léčby a konzultovat je se svým lékařem nebo ve specializovaných dermatologických centrech, kterých je v České republice celkem osmnáct.

Pro pacienty, kteří se rozhodnou navštívit dermatologické centrum, může být nápomocen web www.cistakuze.cz. Ten radí, aby si pacienti před návštěvou lékaře sepsali, jak lupénka ovlivňuje jejich život v průběhu dne, týdne, měsíce nebo roku. Nemusí se jednat pouze o fyzické příznaky, důležité jsou všechny dopady, které onemocnění má na jejich rozpoložení a chování.

Pacienti by se neměli bát na cokoliv zeptat, měli by být otevření novým terapeutickým metodám. Díky pokrokům ve výzkumu dnes existuje podstatně více možností léčby lupénky než dříve.

Zeptejte se svého dermatologa na čistou kůži – informační brožura ke stažení (klikněte).

Tisková zpráva ke stažení ZDE.