Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Tiskové zprávy
22.3.2017
Egon Havrlant

OLOMOUČTÍ SPECIALISTÉ NA ÚRAZY KONČETIN LETÍ ZNOVU DO JORDÁNSKA OPEROVAT SYRSKÉ UPRCHLÍKY ZRANĚNÉ VE VÁLCE

Už počtvrté během posledního roku a půl míří dva špičkoví traumatologové z Fakultní nemocnice Olomouc do oblasti Blízkého východu. Dnes odlétají z Mezinárodního letiště ve Vídni do hlavního jordánského města Ammánu. Odborníci na úrazovou chirurgii Jaromír Freiwald a Petr Špiroch budou v jedné z tamních nemocnic operovat uprchlíky zraněné během válečného konfliktu v sousední Sýrii. Spolu s nimi do Jordánska cestuje rovněž fyzioterapeutka Renata Coufalová z rehabilitačního oddělení olomoucké fakultní nemocnice. Pomoc zraněným civilistům je součástí vládního zdravotně humanitárního programu MEDEVAC.

Olomoučtí specialisté budou působit v ammánské nemocnici Palestine Hospital. Její prostředí už oba chirurgové znají ze své dřívější cesty do Jordánska, kterou absolvovali před rokem. „Vybavením jsou tamní zdravotnická zařízení zhruba na stejné úrovni, jako menší české nemocnice před patnácti nebo dvaceti lety. Z našeho pohledu také v arabském světě příliš neřeší čas, narážíme tak na nedochvilnost, organizační chaos při přijímání pacientů nebo velké časové prostoje mezi jednotlivými operačními výkony,“ popsal Jaromír Freiwald, který se společně s kolegou Petrem Špirochem specializuje zejména na končetinovou chirurgii.

Tříčlenný zdravotnický tým zůstane v Jordánsku do konce března, na pomoc syrským uprchlíkům mají reálně pět dnů. „Budeme se věnovat akutním úrazům, ale i starším zraněním, která už byla dříve někde nějak ošetřena, ale výsledek není dobrý. V tamních podmínkách budeme schopni provést tak dvě nebo tři operace denně. Navazovat potom bude péče naší kolegyně fyzioterapeutky, která se musí vyrovnat s tamními zvyklostmi stonat mimo nemocniční lůžko v kruhu rodiny. Bude s pacienty v nemocnici pracovat na jejich rehabilitaci a učit je, jak v ní pokračovat i mimo zdravotnické zařízení, aby efekt naší léčby byl co nejlepší,“ vysvětlil Jaromír Freiwald.

Před necelými pěti měsíci se traumatologové Freiwald a Špiroch vrátili z podobné mise v Iráku. Na přelomu loňského října a listopadu tam působili v nemocnicích v Zakho a Dahúku, který leží pouhých 40 kilometrů od Mosulu, kde už řadu měsíců probíhají těžké válečné boje. „Reálné nebezpečí tam nehrozí, ale strach z té blízkosti frontové linie tam byl. Když může i v Evropě někdo vběhnout kamkoliv s výbušninou, proč by to nemohl udělat právě tam,“ vylíčil Petr Špiroch pocity olomouckých lékařů, kteří se v Iráku věnovali operacím civilních i válečných akutních poranění.

Oba lékaři se shodují na tom, že medicínská pomoc přímo v Jordánsku i v Iráku je potřebná. „Tato forma pomoci uprchlíkům ze zemí postižených válečným konfliktem na Blízkém východě je racionálnější a účelnější, než poraněné importovat do Evropy a léčit je u nás. I v našich podmínkách by léčba řady těchto lidí trvala půl roku i déle. Většina z nich do Evropy ani nechce, chtějí se po válce vrátit zpět do své vlasti. Velké jsou také kulturní rozdíly,“ doplnil své postřehy Jaromír Freiwald.

Fakultní nemocnice Olomouc vyslala své zdravotníky do Jordánska poprvé v září roku 2015, kdy na Blízký východ odletěl pětičlenný tým. Vedle traumatologů Freiwalda a Špirocha byli jeho členy také dva anesteziologové Lenka Obare Psyzková a Karel Axmann a také fyzioterapeutka Naděžda Calabová. Ta se spolu s oběma traumatology do Jordánska vrátila ještě loni na jaře. Do Iráku je pak loni na podzim doprovázel anesteziolog Roland Görcs. Všechny tyto cesty se uskutečnily v rámci vládního zdravotně humanitárního programu MEDEVAC, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu, nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Program MEDEVAC se zaměřuje na pacienty s takovým typem onemocnění, u nichž léčení znamená podstatnou změnu jejich zdravotního stavu, tedy záchranu života nebo zásadní zvýšení kvality jejich života.

Tisková zpráva ke stažení

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2021. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.