Vladimír Študent a Lumír Hrabálek dnes přebírají v Karolinu jmenovací dekrety profesorů
25.6.2018

Ministr školství Robert Plaga předá dnes v pražském Karolinu dekrety novým profesorkám a profesorům vysokých škol. Jsou mezi nimi i dva zástupci Fakultní nemocnice Olomouc – přednosta Urologické kliniky Vladimír Študent a primář Neurochirurgické kliniky Lumír Hrabálek. Jmenovací dekrety pro nové profesorky a profesory podepsal prezident republiky Miloš Zeman 14. června na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol.

V oboru Chirurgie úspěšně uzavřel profesorské řízení Vladimír Študent, přednosta Urologické kliniky FN Olomouc. Odborně se věnuje zejména onkolurologii, diagnostice, léčbě a chirurgickým postupům při léčbě rakoviny prostaty i nádorů ledvin a nadledvin. Je zakladatelem školy roboticky asistované laparoskopické operativy, zaměřené především na operaci prostaty. K významným výstupům výzkumu jeho týmu patří například vývoj zcela nového, ojedinělého a ve světě oceňovaného operačního postupu, který brání inkontinenci po operaci karcinomu prostaty. „Udělení profesorské hodnosti znamená ocenění nejen mé práce, ale celého kolektivu, který se kolem robotického centra zformoval a je základem pro další vědeckopedagogickou činnost na Urologické klinice,“ zdůraznil Vladimír Študent.

Primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc Lumír Hrabálek převezme profesorský dekret pro obor Chirurgie. „Udělení profesorské hodnosti je pro mne výsledkem dlouhodobé tvrdé práce v oboru neurochirurgie, a to jak v rámci chirurgické, tak i vědecké, publikační a pedagogické činnosti. Titulu se velmi vážím, protože je to v naší společnosti stále respektované ocenění a zároveň mne zavazuje v dalším profesním i občanském životě,“ uvedl Lumír Hrabálek. Jak zdůraznil, získání profesorské hodnosti nijak neomezilo jeho vědeckou práci a pokračuje v celé řadě projektů souvisejících zejména s chirurgickým řešením onemocnění mozku a páteře. „Příkladem je problematika míšního postižení u degenerativního onemocnění páteře, problematika náhrad meziobratlových plotének, nádorová onemocnění mozku, spodiny lebeční, páteře a  míchy a další,“ přiblížil Lumír Hrabálek. Jedním z významných výsledků jeho dosavadní výzkumné činnosti je implantát Lumir XLIF cage, který byl i úspěšně patentován. „V té souvislosti mohu touto cestou potvrdit jeho úspěšné klinické použití v náhradě bederní meziobratlové ploténky s velmi dobrými výsledky,“ doplnil.

K letošnímu červnovému termínu obhájilo nejvíce kandidátů profesorské řízení na Univerzitě Karlově, která ke jmenování zaslala osmnáct návrhů. Po šesti jich nominovaly Masarykova univerzita a Akademie múzických umění, pět nových profesorů má ČVUT. Kompletní seznam nově jmenovaných profesorů vysokých škol najdete ZDE.

Text převzatý s laskavým svolením UP Žurnálu.

Vladimír Študent

Lumír Hrabálek