Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Velvyslankyně si prohlédla vybavení pro novorozence, které jsme pořídili díky Norským fondům
19.9.2017
Egon Havrlant

Velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletner, její manžel Bjørn Hundevadt a tajemník Terje B. Englund dnes navštívili Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. V doprovodu ředitele nemocnice Romana Havlíka a primáře oddělení Lumíra Kantora si prohlédli novorozeneckou jednotku intenzivní péče a další prostory pracoviště, které zajišťuje špičkovou péči o nejmenší děti. Na modernizaci vybavení olomouckého novorozeneckého oddělení získala v loňském roce Fakultní nemocnice Olomouc prostředky z Norských fondů.

„Šlo o přátelskou návštěvu, paní velvyslankyně si nás vybrala, zajímala se o naši práci a projevila přání podívat na naše oddělení. Rádi jsme jí vyhověli. Vždyť právě norská finanční podpora pomohla dovybavit nejen naše oddělení, ale všech dvanáct perinatologických center, do nichž je soustředěna péče o ženy v rizikovém těhotenství a o předčasně narozené děti v celé České republice,“ uvedl během dnešní návštěvy primář Kantor, který ještě v pozici předsedy České neonatologické společnosti podporu Norských fondů pro česká novorozenecká oddělení dojednával.

Do modernizace novorozenecké péče investovala olomoucká nemocnice vloni přes osm milionů korun, větší část prostředků byla hrazena z Norských fondů, pětinu nákladů financovalo zdravotnické zařízení z vlastního rozpočtu. Nové vybavení pomáhá při prevenci, diagnostice a včasné léčbě některých onemocnění a zdravotních problémů dětí v raném věku. Pořízen byl moderní ultrazvukový přístroj, retinokamera – přístroj pro velmi citlivé odhalení závažných očních onemocnění u nezralých dětí, zařízení pro tlakové mapování umožňující sledování vývoje pohybového aparátu nejmenších dětí a také tři speciální resuscitační modely – robotické panny sloužící k výuce laické i odborné resuscitace v rámci prevence syndromu náhlého úmrtí dítěte. Zejména předčasně narození novorozenci jsou ohrožováni poruchami srdce, zraku, močového ústrojí nebo například mozkovou obrnou. Díky nové technice a moderním přístupům se ovšem daří toto riziko výrazně snižovat.