Marketing pracovišť
15.11.2017
Egon Havrlant

V lékárně pomáhá tabletovací lis. Chrlí až šestnáct tisíc tablet za hodinu

Až šestnáct tisíc tablet za hodinu jsou schopni připravit farmaceuti Fakultní nemocnice Olomouc díky tabletovacímu lisu, který byl uveden do provozu na začátku letošního roku. Plně digitalizovaný přístroj nahradil původní tabletovačku, která nemocniční lékárně sloužila více než půl století.

„Vlastní příprava léků má u nás tradici od sedmdesátých let. Starší lis fungoval spolehlivě, ale moderní technologie nám samozřejmě dává nové možnosti. Dříve jsme byli schopni produkovat čtyři tisíce tablet za hodinu, teď jich můžeme za stejnou dobu připravit až čtyřikrát více. Roční produkce se v naší lékárně blíží asi třem milionům tablet,“ popsal vedoucí lékárník Mgr. Robert Běhal.

V nemocniční lékárně se připravují specifické receptury, které žádný výrobce na trh nedodává, a které navíc mohou být na doporučení lékaře flexibilně upravovány s ohledem na potřeby pacientů. „Většinou jde o léčiva předepisovaná nemocným při nedostatku minerálních látek, jako je hořčík, zinek nebo vápník. Tablety připravované u nás procházejí analytickou laboratoří, testuje se nejen složení, ale i rychlost uvolňování léčivé látky, účinnost a další parametry. Nový přístroj nám umožňuje připravovat pacientům spektrum zcela nových léků, což nebylo dosud možné jak z důvodů technologických, tak i kapacity starého stroje,“ doplnil PharmDr. Tomáš Anděl, Ph.D., klinický farmaceut a technolog Lékárny FN Olomouc. Do pořízení moderního tabletovacího lisu investovala nemocnice dva miliony korun z vlastních zdrojů.