Marketing pracovišť
Transfuzní oddělení dostalo speciální dárek. Čas tam teď odměřují krevní skupiny

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc je zvláštní místo nabité nepřehlédnutelnou energií. Ucítíte ji hned, jak vejdete – jakoby dárce a zdravotníky pojilo silné pouto, spiklenectví krve. Personál dává dárcům neustále najevo, že si jejich životadárné pomoci váží. Dárci se tu cítí dobře a lékařům a sestrám se jejich péče vrací. Nejčastěji samozřejmě v podobě úsměvů, ale někdy spokojenost dárců získá podobu drobného dárku, perníčků nebo dětských obrázků. Ovšem takový dárek, jaký při nedávném mikulášském odběru přinesl Jan Čížek, ještě na „transfuzce“ nedostali.

Honza Čížek je totiž nápaditý designér, který dává nový život starým vinylovým deskám. Může to znít neuvěřitelně, ale mění je na hodiny a dokonce svatební oznámení. A jeden takový designový skvost věnoval transfuznímu oddělení – hodiny, jejichž ručičky se pohybují mezi krevními skupinami. „Daruji krev tři roky a hned po několika prvních návštěvách jsem se sestřičkám zmínil, že vyrábím hodiny ze starých gramodesek. Byly nadšené a vytvořil jsem pro ně několik individuálních kousků. Když jsem se dozvěděl o mikulášském odběru, řekl jsem si, že udělám radost všem, kteří na transfuzním oddělení pracují, a všem v čekárně. Byl to takový rychlý nápad,“ vzpomněl mladý designér, který své výrobky nabízí pod značkou Loop.

Vymyslet podobu hodin mu prý netrvalo dlouho. Bylo mu jasné, že musí použít krevní skupiny a symbol pomoci. „Myslím, že celkově mi návrh hodin netrval déle, než je jeden klasický odběr,“ smál se Čížek. Piktogramy krevních skupiny nakonec doplňují vyobrazení rukou. „Krev se odebírá z paže, podaná ruka je navíc všeobecně srozumitelným vyjádřením pomoci. Takže dvě ruce na hodinách nesměly chybět,“ vysvětlil. Na výrobu použil poničenou gramodesku se známou etiketou psa s gramofonem a nápisem His master´s voice. „Etiketa je v červené barvě, takže to jen umocnilo celkovou podobu hodin,“ dodal dárce krve, který se už blíží ke dvaceti odběrům. Číslo by bylo vyšší, nebýt toho, že Honza vždy o prázdninách cestuje s hodinami a karavanem po Evropě. „Musím pak dodržovat ochrannou lhůtu, než můžu zase darovat. Pravidla jsou pravidla, respektuju to,“ dodal.

Sám sice zatím krev nepotřeboval, ale má za sebou vážnou nehodu, po níž si uvědomil, jak jsme zranitelní. „Díky této zkušenosti jsem našel cestu k pomoci druhým ´vlastním tělem´. Nikdo nemůže vědět, co mu osud přinese a jestli tuto pomoc nebude někdy potřebovat. A pocit, že můj dar někomu umožní dál poznávat krásy světa, je naprosto k nezaplacení,“ přiznal Jan Čížek, který svou energii posílá dál nejen prostřednictvím vlastní krve, ale taky při příležitostných klaunských vystoupeních. Před Vánoci takto potěšil malé pacienty na hemato-onkologickém oddělení Dětské kliniky FN Olomouc. „Nejsem členem žádného spolku, jen prostě chci ty děti potěšit a rozesmát je v době, na kterou by možná nejraději zapomněly,“ řekl.

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc v současné době registruje zhruba 7 500 aktivních dárců, přičemž letos se podařilo získat 1 155 nových dárců. Do poloviny prosince se uskutečnilo více než 26 tisíc odběrů.