Takřka dvě stovky studentů darovaly dva mililitry naděje hematoonkolgickým pacientům

Dva mililitry krve dnes přišly darovat do prodejny UPoint na Horním náměstí desítky studentů Univerzity Palackého v Olomouci. I toto malé množství krve může představovat pro pacienty s hematoonkologickou diagnózou naději na vyléčení. Vzorky odebrané v rámci akce „Zapiš se někomu do života“, kterou pořádala Univerzita Palackého ve spolupráci s Ústavem imunologie Fakultní nemocnice Olomouc, se totiž stanou součástí Českého národního registru dárců dřeně a v budoucnu případně mohou zachránit život těžce nemocným lidem díky transplantaci nepatrného množství zdravých krvetvorných buněk.

S odběry začali zdravotníci Ústavu imunologie o půl desáté dopoledne a už za první hodinu darovalo vzorek krve více než třicet studentek a studentů. „Velkou výhodou je umístění odběrného místa na náměstí. Pokud to bude pokračovat tímto tempem, mohli bychom být úspěšnější než vloni, kdy jsme odebrali zhruba sto čtyřicet vzorků,“ řekla dopoledne lékařka Ústavu imunologie MUDr. Zuzana Ambrůzová, Ph.D. Akce nakonec úspěšnější byla, neboť do UPointu si našlo cestu celkem 198 studentek a studentů. Podle Ambrůzové jich nejvíce bylo z přírodovědecké a filozofické fakulty. „Uvádí se, že až čtvrtina pacientů dlouhodobě na svého dárce čeká. Znamená to, že každý, kdo se dnes u nás zaregistroval, může být nadějí právě pro tyto hematoonkologické pacienty,“ zdůraznila lékařka.

Mezi příchozími dnes převládaly dívky a jednou z nich byla studentka klasické filologie Eliška Václavská. „Měla jsem z odběru trochu obavy. Pak jsem si ale přečetla některé příběhy pacientů a byly tak dojemné, že jsem se rozhodla strach překonat a přišla jsem,“ popsala jedna z „dárkyň naděje“. Studentka filozofie Eliška Charvátová přišla na základě výzvy na internetu. „Všimla jsem si akce na univerzitních stránkách, jinak by mě to ani nenapadlo,“ uvedla.

Český národní registr dárců dřeně momentálně vede v evidenci bezmála 75 tisíc potenciálních dárců. Osmnáct tisíc z nich je registrováno prostřednictvím Fakultní nemocnice Olomouc. Více informací o dárcovství kostní dřeně a příběhy pacientů najdete na webu národního registru dárců ZDE.