Světový den ústního zdraví nabídnul v Olomouci celodenní program
20.3.2017
Dalibor Peřina

Světový den ústního zdraví nabídnul v Olomouci celodenní program

Několik desítek studentů zubního lékařství v bílých pláštích spolu se studenty olomouckých zdravotnických škol informovali v pondělí 20. března 2017 návštěvníky olomouckého obchodního centra Galerie Šantovka o důležitosti a zásadách ústní hygieny. Olomouc se tak poprvé připojila ke Světovému dni ústního zdraví, který se zároveň koná v dalších českých univerzitních městech. Jako spolupořadatel se na jeho organizaci podílela Klinika zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která ve spolupráci s dalšími partnery připravila pro širokou veřejnost bohatý celodenní program.

Názorné ukázky správných technik dentální hygieny studenti předváděli na velkých plastových modelech. Zájemci se u jednotlivých stánků seznámili s postupy při ošetření zubních defektů nebo ztrátě zubů i s možnostmi jejich náhrad. Pomocí fluorescenčního barviva si mohli otestovat plak na vlastních zubech nebo změřit krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI). Získali také informace o zásadách zdravé výživy i o tom, jak pečovat o zuby v dětském věku nebo v těhotenství. Děti se zároveň dozvěděli, jak probíhá první návštěva u zubaře a zapojili se do zábavných soutěží.

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day) se slaví 20. března již od roku 2008 z podnětu Světové dentální federace (World Dental Federation) a ve spolupráci s národními dentálními asociacemi i globálními partnery. V České republice se uskutečnil za podpory České stomatologické komory, Asociace dentálních hygienistek, Sdružení studentů stomatologie a Českého zeleného kříže.