Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Světový den ledvin letos upozorní na problematiku onemocnění žen
5.3.2018

Světový den ledvin letos upozorní na problematiku onemocnění žen

Zdarma a bez předchozího objednání mohou lidé přijít ve čtvrtek 8. března 2018 na vyšetření ledvin do Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji se touto formou připojí již ke třináctému ročníku Světového dne ledvin. Ten letos připadá na stejný termín jako Mezinárodní den žen, proto odborníci upozorní zejména na specifika onemocnění ledvin u žen.

„Chronické onemocnění ledvin postihuje přibližně 195 milionů žen na celém světě a každoročně na ně umírá téměř 600 tisíc žen. Toto onemocnění je tak osmou nejčastější příčinou úmrtí žen,“ upozornila MUDr. Zdenka Kosatíková z III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc. Některá onemocnění ledvin jsou pro ženy dokonce typická. „Jsou to například infekční záněty ledvin nebo lupusová nefritida,“ doplnila Kosatíková.

Riziko infekčních onemocnění ledvin a močových cest u žen výrazně vzrůstá během těhotenství. „Chronické onemocnění ledvin je pak významným rizikovým faktorem komplikací v průběhu těhotenství. A naopak, komplikace související s těhotenstvím zvyšují riziko onemocnění ledvin,“ doplnila lékařka FN Olomouc.

Jak zdůraznila, dobrých výsledků léčby lze stejně jako u většiny onemocnění ledvin dosáhnout časnou diagnostikou a včasným zahájením léčby. K tomu by mohla posloužit preventivní akce při příležitosti Světového dne ledvin. Ve čtvrtek 8. března 2018 od 7.00 do 15.00 hodin mohou v ambulanci III. interní kliniky všichni zájemci, nejen ženy, absolvovat vyšetření funkce ledvin. Zdravotníci příchozím provedou odběr krve na sérový kreatinin, zajistí chemické vyšetření moči a močového sedimentu a změří krevní tlak. Lidé tak mohou využít příležitost udělat něco pro své zdraví a mohou si u odborníků ověřit, zda jejich ledviny fungují správně a zda nejsou poškozeny.

Více informací se dozvíte na stránkách

Stáhněte si informační materiál ke Světovému dni ledvin (klikněte na obrázek).