Světový den CHOPN: O funkční vyšetření plic měly zájem desítky lidí

Světový den CHOPN: O funkční vyšetření plic měly zájem desítky lidí

Nádech – výdech – hluboký nádech – a teď prudce vydechnout… Pokyny jako při rozcvičce se dnes od pravého poledne ozývaly obchodní galerií Šantovka. Kolemjdoucí ale nemuseli cvičit, nýbrž podle doporučení zdravotních sester z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc spolupracovat se spirometrem. Výsledky funkčního vyšetření plic pak mohli hned na místě konzultovat s lékaři. To vše se dělo v rámci preventivní akce, kterou nemocnice společně se Českým občanským spolkem proti plicním nemocem pořádala při příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Fakultní nemocnice se ke Světovému dni CHOPN připojuje každoročně. „Zatímco v předchozích letech jsme funkční vyšetření plic nabízeli na olomouckém Horním náměstí, letos poprvé využíváme obchodní galerii Šantovka. Každoročně jsme při této příležitosti vyšetřili zhruba sto padesát zájemců, dnes se dále očekávat zájem mnohem větší,“ hodnotil při pohledu na řadu čekajících přednosta plicní kliniky prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc. s tím, že sestry a lékaři budou zájemcům k dispozici až do 19 hodin. Kolika lidem na preventivních akcích odborníci doporučí návštěvu specializovaného pracoviště? „Vždy to bývá kolem deseti procent. A dokonce když prováděli spirometrii kolegové v Praze na maratonu, doporučili další vyšetření i pěti procentům běžců,“ zmínil Kolek.

Funkční vyšetření plic absolvovali v Šantovce i senioři Radka Maňková a Josef Stasiecký z Lanškrouna. „Měli jsme jen cestu kolem, ale možnost jsme rádi využili. Můžu být spokojená, vyšetření dopadlo dobře,“ řekla paní Maňková. „Ani já jsem nedopadl špatně, ale lékaři mi doporučili, abych i těch pět cigaret, co denně vykouřím, úplně zrušil,“ přiznal pan Stasiecký.

Světový den CHOPN připadá na 22. listopadu. Závažné onemocnění lze podle odborníků s nadsázkou nazvat „nenápadným zabijákem“. Laická veřejnost o něm není adekvátně informovaná, ale má „na svědomí“ zhruba tři tisíce lidských životů ročně jen v České republice. Celosvětově je CHOPN považovaná za potenciálně čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí. Až v devadesáti procentech případů ji způsobuje kouření. FN Olomouc proto v Šantovce prezentovala edukační materiály pro ty, kteří se rozhodli zbavit závislosti na tabáku, ale také svůj projekt Nekuřácké nemocnice.