Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Strach z tichého zloděje zraku přivedl dnes na oční kliniku tři desítky zájemců o preventivní vyšetření
15.3.2018
Egon Havrlant

Tři desítky zájemců o bezplatné vyšetření nitroočního tlaku dnes během tří hodin navštívily ambulanci Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Zdravotnické zařízení se připojilo ke Světovému týdnu glaukomu – osvětové akci, která má upozornit na nebezpečí vzniku tohoto zákeřného onemocnění častěji označovaného jako zelený zákal. Odborníci upozorňují, že až polovina lidí s glaukomem o svém onemocnění vůbec neví a tím pádem se ani neléčí. Zpočátku totiž probíhá bez příznaků, ale později může vést k trvalé ztrátě zraku.

„Naše zdravotní sestry dnes prováděly u příchozích měření nitroočního tlaku pomocí bezkontaktního tonometru. Následně v poradně pro zelený zákal lékaři s účastníky osvětové akce probrali hodnoty jejich nitroočního tlaku a provedli vyšetření přední části oka i očního pozadí. Při podezřelém nálezu bylo naplánováno komplexní oční vyšetření s perimetrem, tedy vyšetřením zorného pole a obrazovou dokumentací zrakového nervu,“ popsal MUDr. Petr Mlčák, lékař glaukomové poradny Oční kliniky FN Olomouc.

U jednoho z příchozích museli podle jeho slov lékaři dokonce ihned provést výkon na oku pomocí laseru. „Pro velmi rizikový nález v přední části oka jsme ihned provedli laserový výkon jako prevenci budoucích potíží pacienta. Chtěli jsme především předejít takzvanému glaukomovému záchvatu, což je náhlá příhoda, která je způsobena rychlým nárůstem nitroočního tlaku. Hlavní nebezpečí tohoto stavu spočívá v tom, že pokud není včas rozpoznán a adekvátně léčen, hrozí trvalá ztráta zraku,“ doplnil MUDr. Petr Mlčák. Všichni příchozí také obdrželi edukační materiály týkající se problematiky zeleného zákalu.

Oční klinika FN Olomouc je jedním z deseti hlavních glaukomových center v České republice, v rámci Olomouckého kraje poskytuje veškerou diagnostickou a léčebnou péči. Ročně zde lékaři odhalí až tři sta nových případů glaukomu a v této souvislosti provedou asi stovku laserových a na šest desítek chirurgických operací.