Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík obdržel cenu primátora
10.9.2018
Adam Fritscher

Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík obdržel cenu primátora

Významného ocenění se v pátek 7. září dostalo řediteli Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Romanu Havlíkovi, Ph.D., který na slavnostním večeru v rámci Dnů evropského dědictví na Horním náměstí obdržel Cenu primátora města Olomouce. Získal ji za dlouhodobý přínos k rozvoji nemocnice a ke zvyšování odborné úrovně této významné instituce. Vedle profesora Havlíka se letošním laureátem ceny, která se v této podobě uděluje od roku 2015, stal předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

V případě ředitele FN Olomouc ocenil primátor města doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. osobnost, jež stojí již více než šest let v čele instituce, která dlouhodobě patří mezi nejkvalitnější a vědecky nejprestižnější zdravotnická zařízení v zemi. „Velmi oceňuji skutečnost, že Fakultní nemocnice Olomouc za tuto dobu výrazně pokročila v celé řadě kritérií. Pacienti vítají, že se významně mění areál celé nemocnice, novými budovami a pracovišti počínaje, přes novou lékárnu, až po opravené chodníky a veřejná prostranství. Důvěra v nemocnici může růst jak díky vynikajícím výsledkům práce lékařských týmů, což se objektivně projevuje i ve statistikách, tak i díky úspěchům na poli vědeckého pokroku. Na půdě Fakultní nemocnice Olomouc byly vyvinuty i světové novinky, jako například unikátní meziobratlový implantát,“ uvedl při příležitosti předání ocenění primátor Staněk.

Podle Romana Havlíka náleží cena celé nemocnici. „Je to ocenění úsilí všech zdravotnických a nezdravotnických pracovníků, celého toho velkého kolektivu. Pořád si velmi vážím a silně vnímám jako příležitost a čest, že mohu naši nemocnici a její skvělé zaměstnance vést,“ zdůraznil profesor Havlík.

Cena primátora města Olomouc se předává jako vyjádření uznání zdravého patriotismu, respektu k tradicím a úcty k významným osobnostem města, jež se výrazným způsobem zapsaly do jeho historie i současnosti. Vedle tradičního udílení Ceny města tak vytváří další prostor pro vyjádření uznání občanům, případně kolektivům, právnickým a fyzickým subjektům za jejich přínos v oblasti hospodářského rozvoje Olomouce a rozvoje občanské společnosti a demokracie. Cena se předává laureátům vždy na začátku září příslušného kalendářního roku, jako připomenutí dne, kdy 6. září 1919 převzal první český starosta JUDr. Richard Fischer svůj úřad od Správní komise.

Foto: Statutární město Olomouc, Blanka Martinovská