Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Aktuálně
Půlmetrový papoušek navštívil nečekaně onkologickou kliniku, sestřičky mu poskytly první pomoc
14.3.2018
Egon Havrlant

Půlmetrový papoušek navštívil nečekaně onkologickou kliniku, sestřičky mu poskytly první pomoc

Neobvyklého a exotického hosta měli v pondělí před polednem na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Na balkoně jednoho z pokojů lůžkového oddělení přistál vzácný papoušek Kakadu brýlový. Do péče zdravotníků se naštěstí svěřil celkem ochotně a na sesterně ukázněně vyčkal asi hodinu do příjezdu městské policie. Její příslušníci papouška předali do odborné péče, v níž setrvá, dokud se nepřihlásí jeho majitel. Ten bude vzácného ptačího přítele určitě hledat a to jistě nejen proto, že se jeho pořizovací cena pohybuje okolo sto tisíc korun.

„Jedna z našich pacientek nás přišla upozornit, že má na balkoně svého pokoje velkého bílého papouška. Dívali jsme se na ni zpočátku trošku nedůvěřivě, ale šli jsme se přesvědčit a papoušek tam opravdu byl. Seděl na konstrukci židle, ale choval se krotce a nechal se odnést na sesternu,“ popsala Lenka Krátká, staniční sestra lůžkového oddělení Onkologické kliniky FN Olomouc. Sama odvážně papouška vzala na předloktí, které si omotala ručníkem, a přenesla jej dovnitř. „Byl okroužkovaný a ochočený, vypadal vystrašeně. Strávil s námi na sesterně určitě alespoň hodinu, byl středem pozornosti, všichni se na něj chodili dívat. Něco takového tu nemáme každý den,“ dodala s úsměvem zdravotní sestra Kristýna Moudrá, která v ten den rovněž sloužila na onkologickém lůžkovém oddělení.

Kakadu brýlový (Cacatua ophthalmica) je méně známý velký druh bílého kakadua. Dorůstá délky 50 cm a hmotnosti do 600 g. Volně žijící populace obývá pouze ostrovy Nová Británie a Nové Irsko u Papuy – Nové Guiney, v minulosti spadal i mezi ohrožené druhy, nyní už ale pro jeho chov není nutná registrace. V zajetí je alespoň v České republice chován velmi vzácně. Jde o málo dostupný a poměrně drahý druh papouška. Lze jej ochočit, velcí papoušci jsou také silně fixovaní na svého majitele. Sestřičky z onkologické kliniky tedy pevně věří, že se ke svému pánovi brzy vrátí.

Foto: Lenka Krátká, Kristýna Moudrá

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.