Půlmetrový papoušek navštívil nečekaně onkologickou kliniku, sestřičky mu poskytly první pomoc
14.3.2018
Egon Havrlant

Neobvyklého a exotického hosta měli v pondělí před polednem na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Na balkoně jednoho z pokojů lůžkového oddělení přistál vzácný papoušek Kakadu brýlový. Do péče zdravotníků se naštěstí svěřil celkem ochotně a na sesterně ukázněně vyčkal asi hodinu do příjezdu městské policie. Její příslušníci papouška předali do odborné péče, v níž setrvá, dokud se nepřihlásí jeho majitel. Ten bude vzácného ptačího přítele určitě hledat a to jistě nejen proto, že se jeho pořizovací cena pohybuje okolo sto tisíc korun.

„Jedna z našich pacientek nás přišla upozornit, že má na balkoně svého pokoje velkého bílého papouška. Dívali jsme se na ni zpočátku trošku nedůvěřivě, ale šli jsme se přesvědčit a papoušek tam opravdu byl. Seděl na konstrukci židle, ale choval se krotce a nechal se odnést na sesternu,“ popsala Lenka Krátká, staniční sestra lůžkového oddělení Onkologické kliniky FN Olomouc. Sama odvážně papouška vzala na předloktí, které si omotala ručníkem, a přenesla jej dovnitř. „Byl okroužkovaný a ochočený, vypadal vystrašeně. Strávil s námi na sesterně určitě alespoň hodinu, byl středem pozornosti, všichni se na něj chodili dívat. Něco takového tu nemáme každý den,“ dodala s úsměvem zdravotní sestra Kristýna Moudrá, která v ten den rovněž sloužila na onkologickém lůžkovém oddělení.

Kakadu brýlový (Cacatua ophthalmica) je méně známý velký druh bílého kakadua. Dorůstá délky 50 cm a hmotnosti do 600 g. Volně žijící populace obývá pouze ostrovy Nová Británie a Nové Irsko u Papuy – Nové Guiney, v minulosti spadal i mezi ohrožené druhy, nyní už ale pro jeho chov není nutná registrace. V zajetí je alespoň v České republice chován velmi vzácně. Jde o málo dostupný a poměrně drahý druh papouška. Lze jej ochočit, velcí papoušci jsou také silně fixovaní na svého majitele. Sestřičky z onkologické kliniky tedy pevně věří, že se ke svému pánovi brzy vrátí.

Foto: Lenka Krátká, Kristýna Moudrá