Originální tablo: maturanti porovnávají svá přání s tužbami seniorů z oddělení geriatrie
24.5.2018

Končí nám květen, a zatímco pro většinu lidí to znamená například měsíc lásky, kvetoucí přírodu, svátek matek nebo se jim vybaví vzpomínky na prvomájové průvody, studenti maturitních ročníků si uvědomují, že „to mají za pár“ a taky že by měli co nejdřív někde ve městě nainstalovat tablo své třídy. Ne u všech tabel se zastavíte, ale u toho, které visí v olomoucké obchodní galerii Moritz, byste se zastavit měli. Prezentace studentek a studentů oboru zdravotnický asistent na Střední zdravotnické škole v Olomouci má totiž něco navíc – podněcuje k zamyšlení.

Přání maturantů je jasné – složit maturitní zkoušku. A je to pro ně samozřejmě osudově důležité. Nejsou ale na světě i důležitější věci? Co si třeba přejí starší lidé, kteří se musejí potýkat se zdravotními problémy a často i samotou? Tímto směrem se ubíraly myšlenky studentek a studentů, když ke spolupráci vyzvaly olomouckou fotografku Andreu Simperovou. „Holky tehdy úplně ucelenou představu neměly, tak jsme daly hlavy dohromady a napadlo nás, že bychom mohli porovnat jejich přání a přání starších lidí,“ vzpomněla fotografka Simperová.

Dohodli se proto s vedením Odděleni geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc, kam studenti SZŠ chodí na praxi, a vznikla série portrétů klientů a jejich přání, která na tablu doplnila portréty maturantek a maturantů. „Říkali jsme si ve třídě, že když už máme možnost se několik týdnů veřejně ukázat, tak by naše tablo mohlo mít nějaký přesah, nějakou myšlenku. Aby tablo nebylo jenom o nás. A snad se nám trochu povedlo,“ řekla skromně studentka Pavla Bukvová. Přiznala ale, že se idea nesetkala s nadšením u všech spolužáků. „Byla to bouřlivá debata, ale nakonec se nám podařilo dohodnout. A myslím, že nakonec je celá třída s výsledkem spokojená, přestože jsme museli přijmout kompromis vyhovující všem stranám,“ doplnila její spolužačka Michaela Šterclová.

Studentky i fotografka byly z focení v nemocnici nadšení. „Myslím, že byli rádi i senioři. Připadalo mi, že to pro ně bylo zpestření. Vyprávěli si s námi, vzpomínali…,“ popisovala Simperová. „Hlavně ale děkujeme všem z oddělení geriatrie za vstřícnost a za to, že s námi měli dva dny pochopení,“ dodala.

Tablo navíc může pomoci oddělení geriatrie i jinou formou. Galerie Moritz totiž vyhlásila anketu o nejlepší tablo instalované v jeho prostorách a autoři vítězného tabla získají poukázky v hodnotě 10 000 korun. „A pokud vyhraje naše tablo, jsou ochotní koupit v hodnotě poukázek ergoterapeutické kalendáře, které jsou na geriatrii potřeba,“ prohlásila nadšeně Bukvová. Pokud byste byli ochotní tablu budoucích zdravotnických asistentů dopomoci k výhře, která poslouží dalším dobročinným účelům, hlasovat můžete ZDE.

Obrázek zvětšíte poklikem.