Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc doporučovali kuřákům, jak se zlozvyku zbavit
31.5.2018

Hned na čtyřech stanovištích ve Fakultní nemocnici Olomouc mohli ve čtvrtek 31. května udělat kuřáci první krok k tomu, aby se zbavili nebezpečného zlozvyku. Ve vestibulu budovy A, na dětské klinice, v hlavní lékárně a v předsálí jídelny se mohli zájemci dozvědět, jak postupovat a kde případně vyhledat odbornou pomoc v případě, že chtějí s cigaretami přestat. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji připomnělo preventivní akcí Světový den bez tabáku.

Na všech čtyřech místech v areálu nemocnice byly k dispozici informační brožury a letáky, placky s hesly „JSEM NEKUŘÁK“, „CHCI PŘESTAT KOUŘIT“ a „NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE“. Na dětské klinice navíc byly vystaveny kresby malých pacientů, jimiž se pokusili výtvarně vyjádřit, jak by jejich rodina mohla využít čas, který jinak rodiče tráví kouřením, nebo co by si mohli koupit za peníze, které máma nebo táta utratí za cigarety.

Mezi kuřáky, kteří se u stolku s letáky zastavili, byl také pětačtyřicetiletý Pavel Berka z Olomouce. „Kouřím už od střední školy. Přestával jsem už několikrát. Jednou jsem to vydržel dva roky, ale znovu jsem se nechal zlákat. Teď už cítím, že kouření má vliv na mé zdraví, kašlu, občas popadám dech a samozřejmě mám trochu strach i z rakoviny,“ přiznal. Aby se zlozvyku zbavil, si prý moc přeje i jeho rodina. „Mají především na zřeteli moje zdraví, ale taky jim vadí zápach cigaret,“ vysvětlil důvody, proč se pravděpodobně obrátí s prosbou o pomoc na odborníky ve FN Olomouc. Součástí Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy je totiž už řadu let Centrum pro léčbu závislých na tabáku, kam se mohou obracet všichni, kdo se rozhodli své závislosti zbavit. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561 v ambulanci kliniky.

Postoj vedení Fakultní nemocnice Olomouc k otázce kouření je jednoznačně negativní. V areálu je povoleno kouřit pouze na vyhrazených kuřáckých místech. V dalších prostorách mimo tato vyhrazená místa včetně všech vnitřních prostor nemocnice je kouření zakázáno. FN Olomouc je také od roku 2016 součástí Evropské sítě nekuřáckých nemocnic a postupně realizuje kroky, které omezí negativní důsledky kouření v areálu nemocnice. Více informací k iniciativě FN OLOMOUC – NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE naleznete ZDE.