Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Odborné akce
Setkání edukačních sester Fakultní nemocnice Olomouc se zaměřilo na projekt Nekuřácké nemocnice
14.2.2019

Metodika edukačních aktivit při odvykání kouření a projekt Nekuřácké nemocnice byly hlavními tématy setkání tří desítek edukačních sester Fakultní nemocnice Olomouc, které se konalo ve středu 13. února v konferenčních prostorách II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické. Na úvod setkání, uspořádaného Odborem hlavní sestry, vystoupil primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy MUDr. Stanislav Losse, který dlouhodobě podporuje ideu nekuřácké nemocnice a nekuřáctví obecně. „Pan primář podpořil aktivity edukačních sester, které jsou zaměřené na informování pacientů o zdravotních důsledcích tabakismu. Vyzdvihl také jejich nezastupitelnou roli při odvykání kouření a intenzivním kontaktu s pacienty,“ přiblížila Mgr. Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry FN Olomouc, která koordinuje edukační aktivity v nemocnici.

Konstatovala také, že se Odboru hlavní sestry podařilo již druhým rokem získat minigrant od Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. „Letos jsme finanční prostředky využili na nákup tabletu, edukačních materiálů a pomůcek pro podporu při odvykání kouření,“ uvedla Mgr. Stejskalová.

Na středečním setkání došlo rovněž na projekt Nekuřácké nemocnice, tedy aktivity související s s připojením FN Olomouc k Evropské síti nekuřáckých nemocnic a ziskem certifikátu neziskové organizace ENSH – Global Network for Tobacco Free Health Care Services. Plány na letošní rok představila Bc. Lada Čiklová z Odboru kvality.

Součástí schůzky byl rovněž interaktivní workshop, který vedla Bc. Magda Lépová, edukační sestra z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. Sestry si tak mohly vyzkoušet krátkou intervenci u pacientů na podporu nekuřáctví, reakce na nejčastější dotazy, ale také zvládnutí odmítnutí.