Konference Hospital Management 2018 zahájena. Nabízí diskusi o aktuálních problémech zdravotnictví i jeho možném budoucím směřování
Adam Fritscher

Na 250 odborníků z oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví přijalo účast na čtvrtém ročníku konference Hospital Management. Ve dnech 31. října a 1. listopadu ji v Clarion Congress Hotelu pořádá Fakultní nemocnice Olomouc a pozvání na ni přijali zástupci vedení velkých zdravotnických zařízení, pojišťoven, státních regulačních orgánů i nadnárodních farmaceutických korporací.

„Tato konference má ambici sjednotit názory na to, kam bychom se chtěli v českém zdravotnictví posunout, a učinit k tomu první kroky. Je totiž velmi jednoduché plakat, co všechno je špatně a nefunguje, ale je jen na nás, jak a kam naše zdravotnictví posuneme,“ uvedl čtvrtý ročník Hospital Managementu ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Programem dvoudenního odborného setkání provází za hostitelskou organizaci obchodní náměstek FN Olomouc Ing. Čeněk Merta, MBA, MPA. „Oproti loňsku jsme program opět rozšířili o jeden blok, který se týká digitalizace zdravotnictví. Je to oblast, v níž značně zaostáváme za světem. Troufám si tvrdit, že nás tento dluh velice brzy dožene a o co méně pozornosti mu nyní věnujeme, o to složitější pro nás později bude srovnat krok,“ upozornil náměstek Merta v úvodu prvního středečního bloku.

Jeho varování nepřímo potvrdil první vystupující, slovenský expert na E-Health Ing. Peter Linhardt. „Žijeme v revoluční době. Digitalizace bude postupně mít dosah a vliv na všechny oblasti zdravotnictví,“ prohlásil. Společně s kolegyní MUDr. Helgou Kajanovou pak přiblížili současnou situaci v elektronizaci slovenského zdravotnictví, tzv. Národní zdravotnický informační systémy. „První leden příštího roku je přitom zlomový. Zdravotní dokumentace totiž na rozdíl od současnosti, kdy ji lze vést elektronicky i tradiční formou, bude muset být vedena výhradně v elektronické zdravotní knížce,“ upozornila Kajanová.

Atraktivní srovnání českého a švédského přístupu k E-Health, ale také obecně ke zdravotnické praxi přinesl příspěvek onkologa doc. MUDr. Jana Novotného, PhD. „Telemedicína, digitální technologie a moderní komunikační prostředky jsou pro švédské zdravotnictví naprosto klíčové. Stačí jen zmínit, že já osobně mám na starosti pacienty z území, které má stejnou rozlohu jako Česká republika, byť počet obyvatel odpovídá zhruba populaci jednoho lidnatějšího českého kraje,“ uvedl lékař, který je v nemocnici Sunderby Sjukhus přítomen jen několik dnů v měsíci a se spolupracujícím personálem a pacienty komunikuje prostřednictvím například aplikace Skype.

Big data, „veledata“, tedy soubory dat, jejichž velikost je mimo schopnosti zachycovat, spravovat a zpracovávat data běžně používanými softwarovými prostředky, byla ústředním tématem příspěvku Mgr. Michala Štýbnara z Národního telemedicínského centra při Fakultní nemocnici Olomouc. První tematický blok završilo vystoupení Ing. Matěje Adama, MBA ze společnosti IBM. Ten již několik let pracuje na projektu Watson, který aplikuje umělou inteligenci v onkologii.

Program prvního dne konference bude odpoledne a podvečer završen diskusním blokem Vybrané problémy českého zdravotnictví. Čtvrteční část konference se dotkne zejména nemocničních nákupů a řízení jejich procesů, prodeje léků v českém regulovaném prostředí nebo úhradových mechanismů. Diskutovat budou mimo jiné náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irena Storová, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči Ing. David Šmehlík, MHA, předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Radomír Maráček, generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje MUDr. Tomáš Gottvald, obchodní náměstek FN Hradec Králové Ing. Michal Filip, náměstek ředitele pro ekonomiku a provoz Institutu klinické a experimentální medicíny Ing. Michal Stiborek, MBA a řada dalších významných českých i zahraničních hostů.

Kompletní program konference je dostupný ZDE.