Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Novinky
Nová sanitka Fakultní nemocnice Olomouc usnadňuje převozy extrémně obézních pacientů
13.12.2017
Egon Havrlant

Nová sanitka Fakultní nemocnice Olomouc usnadňuje převozy extrémně obézních pacientů

Převozy extrémně obézních pacientů jsou nyní ve Fakultní nemocnici Olomouc výrazně snazší díky moderně vybavenému sanitnímu vozu, který zdravotníci začali v těchto dnech využívat. S pomocí hydraulických nosítek už manipulace s nemocnými, jejichž tělesná váha občas přesahuje i dvě stě kilogramů, nepředstavuje pro personál nadměrnou zátěž. Skříňová nástavba také poskytuje větší prostor v ambulantní části pro pacienta, vybavení vozu i ošetřující personál. Zdravotnické zařízení pořídilo novou sanitku za 3,3 milionu korun a je zároveň první nemocnicí v České republice, která má podobné speciální sanitní vozidlo k dispozici.

 Nová sanita FN Olomouc

Nadváhu má podle statistik více než polovina obyvatel ČR, přičemž těžkou obezitou u nás trpí asi tři sta tisíc lidí. U některých z nich dokonce jejich tělesná váha přesahuje hranici sto osmdesáti nebo i dvou set kilogramů. Velké problémy potom u těchto lidí nastávají ve chvíli, kdy se v důsledku zdravotních obtíží stanou nepohyblivými a je nutné je převézt do nemocnice. „V řadě případů asistují při těchto transportech hasiči nebo jsme dosud byli nuceni zapojit pět až šest silných mužů a s pomocí plachty tyto nemocné dostat do sanitky nebo ze sanitky na lůžko,“ popsala Mgr. Michaela Gehrová, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc.

Právě z tohoto oddělení je realizováno nejvíce převozů, které musí být podobně jako u záchranné služby prováděny žlutými sanitkami označeními reflexní zelenou battenburskou šachovnicí. Tyto vozy jsou totiž patřičně vybaveny technikou pro intenzivní péči. Sanitka tak bude dopravovat i běžné pacienty, kteří potřebují intenzivní péči, na nejrůznější diagnostická vyšetření nebo při překladu na jinou kliniku. Nemocniční areál má rozlohu 33 hektarů. „S pacienty trpícími morbidní obezitou se setkáváme asi desetkrát do roka. Nosítka z běžných sanitek jsou obsluhována manuálně, což je při extrémní zátěži pro zdravotnický personál opravdu velmi fyzicky náročné. Na obsluhu nových hydraulických nosítek stačí jeden nebo dva lidé. Navíc se dají podle potřeby i rozložit nástavci do délky i šířky. Manipulace je tak výrazně snadnější a pacient má větší komfort,“ doplnila vrchní sestra. Vozidlo bylo uvedeno do ostrého provozu na začátku prosince.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.