Noc vědců přilákala do nemocnice desítky rodin s dětmi, zajímala je potrubní pošta a transfuzní oddělení
6.10.2017
Egon Havrlant

Noc vědců dnes ve večerních a nočních hodinách přilákala do areálu Fakultní nemocnice Olomouc desítky zájemců, kteří si chtěli prohlédnout špičkovou technologii potrubní pošty a také odběrové prostory a zázemí včetně laboratoří na transfuzním oddělení. Komentovanou prohlídku centrály, přes kterou denně potrubím proletí dva tisíce zásilek, si během noci nenechalo ujít na 180 lidí, přibližně stejný počet zájemců dorazil také do prostor, kam ve dne míří dárci krve a krevní plazmy. Noc vědců pořádá Univerzita Palackého v Olomouci, dospělí i děti se během ní mohou zapojit do aktivit připravených na jednotlivých fakultách, ve Vědeckotechnickém parku nebo v Pevnosti poznání a také v olomoucké fakultní nemocnici, která se každoročně k akci připojuje.

„Šli jsme dnes se synkem cíleně jen na prohlídku potrubní pošty, zajímalo nás, jak celý systém funguje. Vůbec jsem neměl představu, jak taková moderní a špičková technologie pracuje a překvapil mě i rozsah potrubí, které je dlouhé téměř čtrnáct kilometrů. Moc se nám tu líbilo,“ popsal jeden z účastníků Peter Nagy z Olomouce. Dobrá zkušenost z předloňského roku přivedla včera na Noc vědců Dagmar Vollmanovou z Bohuňovic, která přišla s manželem a přáteli. „Děti už máme odrostlé, tak jsme vyrazili sami. Předloni jsme si na lékařské fakultě prohlédli centrum simulátorů a telemedicíny, letos už jsme viděli anatomické muzeum a potrubní poštu a ještě se chystáme znovu do Centesima,“ uvedla po prohlídce centrály v areálu nemocnice.

Zájem o návštěvu centrály potrubní pošty Fakultní nemocnice Olomouc byl během přihlašování na prohlídky v rámci Noci vědců mnohem větší, než jaký byli organizátoři schopni uspokojit. V průběhu podzimu by tedy měly být vyhlášeny ještě další termíny, kdy bude možné si špičkovou technologii s průvodcem prohlédnout. Informace budou zveřejněny na webových stránkách nemocnice a také na jejím facebookovém profilu.

Noc vedcu 2017