Nenápadný zabiják CHOPN. Odborníci před ním budou varovat v Šantovce
Egon Havrlant

Nenápadný zabiják CHOPN. Odborníci před ním budou varovat v Šantovce

Zhruba tři tisíce lidí ročně v České republice zemřou v důsledku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Nenápadné, ale závažné onemocnění, které až v devadesáti procentech případů způsobuje kouření, je celosvětově považováno za potenciálně čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí. O to důležitější je využít Světový den CHOPN, který připadá na 22. listopadu, k pořádání preventivních akcí, jež na příčiny a nebezpečí nemoci veřejnost upozorní. Jednu z nich pořádá v úterý 21. listopadu Fakultní nemocnice Olomouc.

V obchodní galerii Šantovka si mohou zájemci od 11.30 do 18 hodin nechat změřit plicní funkce a výsledky měření konzultovat s lékaři kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. „A bude-li to třeba, můžeme se přímo na místě dohodnout na návštěvě naší kliniky,“ doplnila vrchní sestra Bc. Renata Zittová. Vzhledem k tomu, že CHOPN trpí především kuřáci, budou odborníci v Šantovce poskytovat rovněž nekuřácké poradenství. „Těm, kteří se chtějí nebezpečné závislosti zbavit, doporučujeme využít odbornou pomoc v našem Centrum pro léčbu závislých na tabáku,“ upozornila Zittová.

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl vyhlášen roku 2001. Kromě Olomouce se při této příležitosti uskuteční preventivní akce v Hradci Králové a Praze.