Nekuřáckou placku si hrdě připnulo několik stovek zaměstnanců nemocnice i fakulty
31.5.2017
Egon Havrlant

Na pěti stanovištích si dnes mohli zájemci především z řad zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyzvednout a připnout originální buttony, kterými se přihlásili k myšlence nekuřácké nemocnice a nekuřácké fakulty. Obě instituce se společně připojily ke Světovému dni bez tabáku, který připadá právě na poslední květnový den.

Zelenou placku s heslem „JSEM NEKUŘÁK“ si na hruď hrdě připnulo přes čtyři sta příchozích, o červené placky s nápisem „CHCI PŘESTAT KOUŘIT“ už tak velký zájem nebyl. „Ke kouření se přiznalo asi jen patnáct procent lidí, kteří se u našich stánků zastavili, a z nich pouze polovina projevila zájem s tímto zlozvykem přestat. Náš vyškolený personál u nich provedl krátkou intervenci a předal těmto kuřákům edukační materiály i s kontakty na Centrum léčby závislých na tabáku při Klinice plicních nemocí a tuberkulózy ve FN Olomouc. Někteří zájemci si brali propagační a edukační materiály i pro své blízké, u nichž by chtěli, aby s kouřením přestali,“ popsala Mgr. Jiřina Cahlíková, MBA, vedoucí Odboru kvality FN Olomouc a jedna z hlavních organizátorek akce.

Na stanoviště přišlo i na sto padesát pacientů nemocnice. Také oni měli příležitost dozvědět se o možnostech léčby závislosti na tabáku, předvedeny byly rovněž léčivé přípravky, které pomáhají ukončit závislost na nikotinu. Součástí akce byla na dětské klinice výstava obrázků dětí s tématikou boje proti kouření.

Ostatní fotografie najdete ZDE