Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Narozeni pod vánoční stromek: V olomoucké porodnici přišlo na svět o letošním Štědrém dnu šest chlapců
27.12.2017
Egon Havrlant

Vánoční dárek, který dostala Petra Nevimová z Olomouce před osmi lety, už v jejím životě nic nepřebije. Právě na Štědrý den se jí totiž narodila dvojčátka, dcerky Veronika a Gabriela. Děvčátka si tehdy pospíšila a přišla na svět asi o měsíc a půl dříve, než byl předpokládaný termín porodu. Letos přišlo na Štědrý den v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc na svět šest dětí a všichni jsou to shodou okolností chlapci. Lidé dětem narozeným 24. prosince přisuzují spokojenost a štěstí v životě, letošní „Ježíšci“ jsou ale navíc ještě nedělňátka, což je prý další kupa štěstí vložená přímo do kolébky.

Jednovaječná dvojčata Gabriela s Veronikou oslavily o letošních Vánocích své osmé narozeniny. „Slavit narozeniny, navíc dvojité a ještě na Štědrý den, to je opravdu trošku náročné. Začínáme narozeninami, které většinou slavíme už po obědě, a ty pak volně přejdou do Štědrého večera, kdy si společně rozbalíme dárky pod stromečkem. Každý rok to strašně rychle uteče. Ale děvčata se na to moc těší a my si přejeme, aby si užily oboje – svoje narozeniny i Vánoce,“ líčí maminka Petra Nevimová.

Původně se dvojčátka měla narodit až prvního února. Vícečetné těhotenství je vždy považováno za rizikové, proto Petra Nevimová trávila v olomoucké porodnici i předvánoční čas, aby ji lékaři mohli sledovat a případně včas zasáhnout. Vyplatilo se to. „Představa, že budu i na Štědrý den v porodnici, pro mě byla hrozná. Lékaři mi tehdy slíbili, že budu moci oslavit Vánoce doma. Nakonec se ale místo odjezdu domů konal odjezd na porodní sál. Musím s odstupem času říct, že všechno proběhlo bez větších problémů, všichni byli usměvaví a svátečně naladění a já na ten den vzpomínám ráda,“ říká dnes dvojnásobná maminka.

Veronika a Gabriela tak přišly na svět na Štědrý den přibližně o půl druhé odpoledne. „Každá z nich vážila kolem dvou kilogramů, obě museli pár dnů zůstat v inkubátoru. Zlepšovaly se a přibíraly poměrně rychle, takže už ve druhém lednovém týdnu jsme si odnesli domů jednu dcerku a druhou asi o dva dny později. Dnes máme dvě krásné zdravé dcerky a obě začaly letos chodit do první třídy,“ usmívá se Petra Nevimová. Lidé se prý občas Gabriely a Veroniky ptají, jestli nemají zkažené narozeniny a Vánoce, když je slaví ve stejný den. „Děvčata to tak ale určitě nevnímají a ani my s manželem to tak nebereme. Je to trošku hektické a náročné, ale všichni se každý rok moc těšíme,“ dodává.