Na transfuzním oddělení bylo trochu těsno, krev darovalo čtyřicet vojáků z Bučovic
18.1.2018

Skoro jako při vojenském cvičení to vypadalo ve čtvrtek 18. ledna ve Fakultní nemocnici Olomouc. Hned zrána se tu totiž objevilo 39 vojáků z 3. pěší roty 74. lehkého motorizovaného praporu z jihomoravských Bučovic. Urostlí muži v maskáčích však rozhodně nepřijeli do nemocnice nacvičovat bojovou situaci, nýbrž darovat nejcennější tekutinu – krev. Řada z nich přitom byla na transfuzním oddělení vůbec poprvé.

Za všechno „mohl“ zdravotník roty Rostislav Plašťák. Dokázal hromadný odběr zorganizovat, domluvit na transfuzním oddělení i dohodnout výjezd s nadřízenými. Z Bučovic je to sice blíž do Brna, ale Rostislava Plašťáka to táhlo do jeho rodného kraje. „Bydlím kousek od Olomouce a mám tady spoustu kamarádů, někteří slouží u přáslavického praporu,“ vysvětlil.

Právě od kolegů z Mechanizované roty 73. tankového praporu v Přáslavicích se dozvěděl, že podnikli hromadný odběr na Transfuzním oddělení FN Olomouc a že jich přišlo skoro třicet. S šibalským úsměvem přitom přiznal, že ve čtvrteční akci bylo i trochu toho chlapského hecování. „Říkal jsem si, že když jich přišlo sedmadvacet, mohli bychom je v naší rotě trumfnout. A povedlo se,“ usmíval se spokojeně mladý voják.

Do Olomouce nakonec z Bučovic dorazilo 39 vojáků. „A to ještě pět dalších kluků mělo zájem, ale nakonec nemohli,“ doplnil Plašťák. Jejich počin je o to úctyhodnější, že velká část mužů darovala krev poprvé. Pětadvacet vojáků navíc v Olomouci odevzdalo vzorek krve, aby se mohli stát součástí Českého národního registru dárců dřeně. V budoucnu tak případně mohou zachránit život těžce nemocným lidem, kteří mohou potřebovat transplantaci  právě jejich zdravých krvetvorných buněk.

Jak však Plašťák zdůraznil, hlavním důvodem pro zorganizování hromadného odběru nebylo soupeření s kamarády z Přáslavic. „Všichni kluci darovali krev proto, že víme, jak je to potřebné, a že tak můžeme pomoci zachránit lidské životy. To je ostatně taky jedno z poslání armády,“ uzavřel zdravotník bučovické roty.

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc v současné době registruje zhruba 7 500 aktivních dárců, přičemž vloni se podařilo získat bezmála 1 200 nových dárců. Do konce roku 2017 se uskutečnilo více než 27 tisíc odběrů. Více o transfuzním oddělení se dozvíte ZDE.

Foto: Dalibor Peřina