Medici a dobrovolníci se převlékli za Mikuláše, anděly a čerty a vyrazili potěšit nemocné děti i dospělé pacienty
5.12.2017

Hned dva dny naděloval Mikuláš a jeho družina v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Zatímco v pondělí se s dárečky za pacienty vydali dobrovolníci z Dobrovolnického centra a Internet poradny, v úterý zazpívali malým i velkým koledy medici z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Naši dobrovolníci navštívili na dvě sta pacientů na šesti klinikách. Ke správné nadílce samozřejmě patří koledy, básničky a hlavně dobrá nálada. Nic z toho nechybělo,“ řekla Petra Stejskalová z odboru hlavní sestry, která koordinuje činnost Dobrovolnického centra FN Olomouc.

V úterý se po areálu rozešly čtyři mikulášské skupiny poskládané z mediků Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Bezmála tři desítky studentek a studentů se vydaly na dětskou kliniku, oddělení geriatrie, první chirurgickou kliniku a druhou internu. Tuto sympatickou aktivitu už dvě desetiletí pořádá spolek mediků. „Kdysi se chodilo jen na dětskou kliniku a geriatrii. Před čtyřmi lety si nás ale vyžádaly i další kliniky,“ připomněla studentka šestého ročníku Jana Uhříková. Studenti přitom na kliniky nechodívají s prázdnou. Nejen že v každém pokoji zazpívají koledu, ale malé i velké pacienty obdarovávají perníčky a plyšovými hračkami. „Letos jsme napekli více než osm kilogramů perníčků a plyšáků se ve sbírce sešlo zhruba dvě sta,“ doplnila. S Mikulášem už nemocnicí procházela pošesté. „Najdou se i tací, kteří byli sedmkrát, ale zapojují se naopak taky prvačky a prváci. Starší chodí za čerty a nováčkům necháváme role andělů,“ smála se mladá čertice.