Urologové mají špičkový litotryptor, šetrný drtič ledvinových kamenů
14.9.2017

Urologové mají špičkový litotryptor, šetrný drtič ledvinových kamenů

Jeho označení připomíná spíše jméno dávno zapomenutého druhu dinosaurů nebo název pro metalovou kapelu. Litotryptor ovšem není žádný neohrabaný prehistorický kolos ani rachotící hudební těleso. Je to špičkový přístroj využívaný k moderní léčbě ledvinových kamenů, které jsou odstraňovány pomocí rázových vln bez nutnosti operace. Fakultní nemocnice jej může využívat od dubna letošního roku.

Pacient při výkonu leží na zádech na pohyblivém stole, na uších má sluchátka, do nichž mu hraje příjemná hudba, a nad ním se sklání rameno přístroje, kterým lékaři přesně zaměří polohu močových kamenů. Přístroj je pak pomocí opakovaných rázových vln a prakticky bezbolestně rozbije a nemocný jejich úlomky vyloučí z těla ven. Prostě šetrný a přitom nekompromisní drtič kamenů.

Špičkový přístroj v rámci Evropy

Nový litotryptor je přesnější, účinnější a šetrnější vůči pacientovi. „Jedná se o technologii poslední generace, zcela jednoznačně nejmodernější v České republice, která patří ke špičce i v rámci Evropy. Na našem pracovišti ročně tuto léčbu použijeme u více než pěti set pacientů. Nejčastěji jsou to lidé, kteří trpí takzvanou nefrolitiázou nebo urolitiázou, což jsou onemocnění vyznačující se přítomností kamenů v ledvinách nebo močových cestách,“ vysvětlil doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc.

Typickými projevy tohoto onemocnění jsou ledvinové koliky, které jsou provázeny intenzivní bolestí vyzařující do oblasti třísel. Potíže se ale mohou vystupňovat až k zástavě moči nebo i selhání ledvin. Zdaleka ne u všech pacientů přistupují lékaři k řešení pomocí litotrypse, kdy jsou kameny drceny rázovými vlnami. „Většinu močových kamenů lze ošetřit zvýšeným příjmem tekutin, dietními opatřeními a léky, až devadesát procent z nich potom odejde z těla během tří až šesti týdnů přirozenou cestou. V některých komplikovanějších případech ale bylo nutné přistoupit k operaci, což se ovšem zásadně změnilo v osmdesátých letech minulého století, kdy se začaly využívat právě litotryptory. Dnes už se k chirurgickému vyjmutí kamenů rozhodujeme v méně než pěti procentech případů,“ popsal docent Študent.

Účinnost léčby se zvýší

Olomoucká urologická klinika nahradila novým špičkovým litotryptorem původní, více než deset let starý přístroj. „Účinnost terapie byla na dřívějším přístroji menší, řada pacientů musela léčbu podstoupit opakovaně. Předpokládáme, že díky novému litotryptoru bude úspěšnost léčby vyšší a opakovaných výkonů ubude. Mohli bychom tedy zvládnout ošetřit i více pacientů, než doposud,“ konstatoval přednosta kliniky.

Lékaři budou navíc moci pomocí litotryptoru léčit i pacienty s urátovými kameny, které nebyly dříve viditelné jinak než na CT přístroji. „Urátové kameny jsou nekontrastní, vyskytují se asi u pětiny pacientů a s novým přístrojem, který je vybaven citlivějším ultrazvukem a zobrazováním v HD kvalitě, je nyní můžeme zaměřit a léčit rovněž rázovými vlnami. Další výhodou nového litotryptoru je, že výkon je méně bolestivý. Zatímco dříve jsme museli analgezii použít u všech takto léčených pacientů, nyní je nutná u méně než poloviny z nich. Léčba je tedy výrazně šetrnější,“ doplnil docent Študent.

Přístroj nemocnice pořídila za téměř 15 milionů korun, přičemž třetinu zaplatila z vlastních zdrojů a 10 milionů byla dotace Ministerstva zdravotnictví ČR.