Necelý měsíc zkušebního provozu LÉKÁRNY 24: službu využilo sto lidí denně
3.10.2017

Necelý měsíc zkušebního provozu LÉKÁRNY 24: službu využilo sto lidí denně

Více než sto pacientů denně využilo za necelý měsíc zkušebního provozu služby LÉKÁRNY 24 – jediné non-stop výdejny léků v Olomouckém kraji, která funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc. Informoval o tom dnes ředitel nemocnice Roman Havlík při příležitosti oficiálního otevření rekonstruované lékárny v chirurgickém komplexu.

Slavnostní otevření rekonstruované lékárny v budově A, jejíž součástí je i pohotovostní okénko s non-stop provozem, se uskutečnilo za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, olomouckého primátora Antonína Staňka, děkana Lékařské fakulty Milana Koláře a dalších vzácných hostů. Jak zdůraznil ředitel Fakultní nemocnice Olomouc doc. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., otevření LÉKÁRNY 24 představuje výrazné zlepšení služeb pro obyvatele města i kraje. „Urgentní příjem jsme otevřeli před více než deseti lety, ale non-stop lékárna dosud chyběla. Rozhodli jsme se situaci řešit vlastními silami a také na vlastní náklady. Lidé prostě musí mít možnost si své léky vyzvednout i v noci nebo o víkendech a svátcích,“ uvedl Havlík. Situace se podle něj změnila díky synergickému postupu s Olomouckým krajem a Statutárním městem Olomouc. „Občané města mně často kladli otázku, proč v krajském městě není lékárna s nepřetržitým provozem. Jsem rád, že se to díky otevření lékárny ve fakultní nemocnici změnilo. Za město mohu přislíbit minimálně logistickou a lobbistickou podporu,“ řekl olomoucký primátor Antonín Staněk.

Spuštění lékárenské pohotovostní služby předcházely nezbytné stavební úpravy výdejny léků v chirurgickém komplexu, která je pobočkou hlavní nemocniční lékárny. Do přestavby výdejny investovala nemocnice 4,3 milionu korun, náklady na provoz lékárenské pohotovosti pak podle odhadů budou 3 miliony korun ročně. „Je to vstřícný krok vůči našim pacientům a obyvatelům regionu, ve kterém nás podpořili i představitelé města a kraje. Lidé tuto službu potřebují a řadu let pro ně nebyla dostupná, věřím tedy, že ji přivítají,“ dodal Havlík.

Non-stop lékárna má za sebou už necelý měsíc zkušebního provozu. Podle Mgr. Roberta Běhala, vedoucího lékárníka FN Olomouc, vydali během září zaměstnanci lékárny v pohotovostním režimu léky na recept v 1 300 případech, bezmála 1 100 kusů balení léků pak ve volném prodeji. „Průměrně tak nepřetržitého lékárenského provozu využilo zhruba sto lidí denně. Předpokládáme ale, že čísla porostou s tím, jak bude stoupat obecné povědomí o službě LÉKÁRNA 24,“ míní Běhal.