Spustili jsme projekt Nekuřácká nemocnice, chceme působit na zaměstnance i pacienty
31.1.2017
Egon Havrlant

Fakultní nemocnice Olomouc se 22. června 2016 připojila k Evropské síti nekuřáckých nemocnic (European Network of Smokefree Hospitals). Je v současnosti jednou ze čtyř velkých nemocnic v České republice, které takto veřejně deklarovaly svůj zájem stát se zdravotnickým zařízením, v němž platí striktní zákaz kouření pro všechny. K projektu FN OLOMOUC – NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE se připojuje i Lékařská fakulta UP v Olomouci jako NEKUŘÁCKÁ FAKULTA.

Pro zapojení do sítě ENSH je nutné, aby se nemocnice přihlásila k jejím základním principům a každoročně vyplnila sebehodnotící (self-audit) dotazník, který zahrnuje hodnocení deseti sledovaných oblastí. Ty jsou vodítkem k vytvoření skutečně nekuřácké praxe. Dále bylo nutné sestavit pracovní skupinu a vytvořit plán implementace jednotlivých standardů. Členství v ENSH má 4 úrovně dle plnění jednotlivých cílů projektu. Prosté členství je dostupné každé nemocnici a je pouze deklarací zájmu, následuje úroveň bronzová, stříbrná a zlatá dle počtu bodů v sebehodnotícím dotazníku.

Plnění cílů a implementaci standardů ENSH výrazně usnadní existence Centra pro závislé na tabáku, které ve FN Olomouc funguje na Klinice plicních nemocí a TBC už 15 let. Centrum by se mělo zaměřovat nejen na léčbu pacientů (hospitalizovaných i ambulantních) a i na pomoc personálu nemocnice. Dalšími prioritami by měl být i výzkum, pregraduální i postgraduální vzdělávání lékařů i dalších zdravotníků v problematice tabáku a v neposlední řadě i působení na širokou veřejnost.