Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Novinky
Fakultní nemocnice Olomouc je hlavním partnerem mobilního hospice Nejste sami
12.10.2018
Petr Bielesz

Fakultní nemocnice Olomouc je hlavním partnerem mobilního hospice Nejste sami

Pomáhají dětským i dospělým pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém stádiu. Zlepšují kvalitu jejich života, ale především jim umožňují strávit poslední dny a týdny v jejich nejpřirozenějším prostředí, tedy doma. Členové multidisciplinárního týmu olomouckého mobilního hospice Nejste sami uplatňují myšlenku domácí paliativní péče v praxi již od roku 2016. Fakultní nemocnice Olomouc je od počátku hlavním partnerem tohoto nestátního zdravotnického zařízení. Připomínáme si to při příležitosti Světového dne hospice a paliativní péče, který připadá na sobotu 13. října.

Organizace poskytuje nepřetržitou mobilní specializovanou paliativní péči v Olomouci a v jejím čtyřicetikilometrovém okolí. „Nabízíme profesionální lékařské a sesterské zajištění umírajícím dospělým i dětem v přirozeném rodinném prostředí, v kruhu svých nejbližších. Jedním z předpokladů však je, aby jeden z příbuzných či blízkých v rodině byl připraven převzít odpovědnost za celodenní péči o pacienta,“ přiblížila Mgr. Kateřina Tichá, ředitelka mobilního hospice Nejste sami.

Vysoce kvalifikovaný tým sestávající z lékařů, zdravotních sester, psychologů či sociálních pracovníků, zajišťuje všechny základní činnosti při péči o nemocné a poskytuje také poradenství, které rodině usnadní prožití obtížného životního období. „Naše mobilní specializovaná paliativní péče zahrnuje od léčby a kontroly bolesti, zajištění příjmu tekutin a výživy a ošetřování ran nebo péče o permanentní katetry přes psychickou a duchovní podporu klienta a jeho rodiny až po zapůjčení kompenzačních pomůcek za úhradu. K dispozici je přitom naše pohotovostní non-stop služba, která je schopna vyjet k pacientovi i mimo plánované návštěvy,“ vyjmenovala některé služby Mgr. Tichá.

Fakultní nemocnice Olomouc v čele s ředitelem prof. MUDr. Romanem Havlíkem, Ph.D. projekt mobilního hospice od počátku podporuje. „Myšlenka pomoci pacientům v terminálním stádiu v domácím prostředí a v rodinném kruhu je mi velmi blízká. Mobilní paliativní péče totiž pomáhá nejen pacientům samotným, nýbrž také rodinám, které chtějí strávit poslední chvíle s blízkým nemocným přímo v prostředí jejich domova. Osobně považuji za přirozené trávit poslední dny života doma mezi svými nejbližšími,“ vysvětlil ředitel největšího zdravotnického zařízení v kraji. Podpora aktivit hospice Nejste sami ze strany FN Olomouc přitom získala i podobu listiny o vzájemné spolupráci. „V našem týmu navíc můžeme počítat s pomocí některých lékařů fakultní nemocnice. Například primář Novorozeneckého oddělení Lumír Kantor je garantem paliativní péče o děti,“ pochvalovala si Kopřivová. „Považujeme umírání za přirozený proces. Chceme pozitivně ovlivnit kvalitu života pacienta, zajistit jeho důstojnost a zmírnit utrpení,“ uzavřela ředitelka Tichá.

Podrobnější informace naleznete na www.nejstesami.eu. V případě zájmu kontaktujte Nejste sami – mobilní hospic, z.ú. na telefonním čísle +420 703 134 603 nebo na mobilnihospic@nejstesami.eu.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.