Fakultní nemocnice byla ve městě vidět díky kožní klinice a transfuznímu oddělení
9.5.2018

Hned na dvou místech v centru Olomouce se dnes prezentovali odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc. Na Horním náměstí se lékaři z Kliniky chorob kožních a pohlavních zapojili do akce Spolu proti melanomu, kterou pořádala Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. V Bezručových sadech byl zase nepřehlédnutelný stan Transfuzního oddělení FN Olomouc, které využilo majáles Univerzity Palackého k oslovování potenciálních dárců.

Lékaři z kožní kliniky zájemcům na Horním náměstí bezplatně kontrolovali mateřská znaménka a také je instruovali, jak pokožku správně chránit před slunečními paprsky a jak rozpoznat první příznaky změny znamének při samovyšetření. Zájem o preventivní akci byl obrovský. „Dopoledne stála před stanem asi desetimetrová fronta. Lékaři včetně paní primářky Renaty Kučerové stihli zhruba do jedné hodiny odpoledne vyšetřit více než tři sta lidí. Ani si neudělali přestávku na oběd,“ ocenil Eduard Kopl z České průmyslové zdravotní pojišťovny a odhadl, že do 17 hodin by mohl počet vyšetřených lidí dosáhnout až osmi set.

U stanu transfuzního oddělení na univerzitním majálesu se už od otevření ve 14 hodin zastavovali potenciální dárci. „Máme pro ně připravený malý kvíz o dárcovství krve, vyšetření krevní skupiny a můžou si odnést drobné upomínkové předměty včetně balónků,“ řekla referentka náboru dárců krve Lucie Vybíralová. Účast na majálesu je přitom jen jednou z řady aktivit, které transfuzní oddělení pro oslovování dárců podniká. Ještě v květnu se například uskuteční skupinové odběry hokejistů HC Olomouc nebo zaměstnanců olomouckého magistrátu, na konci měsíce pak bude personál transfuzního oddělení „asistovat“ při posledním domácím zápasu SK Sigma Olomouc. V červnu pak předprázdninové aktivity vyvrcholí v obchodní galerii Šantovka akcí při příležitosti Světového dne dárců krve.

Foto: Dalibor Peřina