Komunikace a marketing Fakultní nemocnice Olomouc

Novinky

Novinky
Do Olomouce se sjeli přední experti na hlubokou mozkovou stimulaci z celé střední a východní Evropy
22.2.2018
Egon Havrlant

Do Olomouce se sjeli přední experti na hlubokou mozkovou stimulaci z celé střední a východní Evropy

Setkání předních expertů na hlubokou mozkovou stimulaci probíhá od středy do pátku v nádherných prostorách Arcidiecézního muzea v Olomouci. Na mítink byli pozváni zástupci všech center ze střední a východní Evropy, která tuto špičkovou metodu léčby některých neurologických onemocnění používají, o své zkušenosti se tak kromě českých neurochirurgů a neurologů přijeli podělit také jejich kolegové ze Slovenska, Maďarska, Slovinska, Běloruska, Chorvatska a Rumunska. Cílem třídenního setkání, jehož hlavní přednáškový program probíhal v inspirativním prostředí sálu Mozarteum právě dnes, je mluvit o aktuálních výzkumných projektech a hledat nové možnosti mezioborové spolupráce mezi evropskými centry.

Součástí programu je také workshop firmy Medtronic s možností práce na nejnovějších navigačních systémech. Právě navigace je pro metodu DBS (deep brain stimulation – hluboká mozková stimulace) klíčová. Neurochirurgové při této náročné operaci zavádějí pacientovi do mozku speciální elektrody, které pak trvale stimulují mozková jádra. Trefit se přitom musí na desetiny milimetru přesně. Spolupráce neurochirurgů a neurologů Fakultní nemocnice Olomouc řadí toto centrum mezi světová top centra pro DBS. Vysoce specializované výkony provádějí olomoučtí specialisté už od roku 2008, před čtyřmi lety zavedli jako první v ČR speciální bezrámovou metodou NexFrame a k pooperační kontrole uložení elektrody od konce loňského roku využívají špičkový systém O-arm rovněž jako první v zemi.

První ročník setkání center pro hlubokou mozkovou stimulaci ze střední a východní Evropy proběhl před třemi lety v Bratislavě, letošní druhý ročník uspořádala Neurologická klinika ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Účastní se jej na šest desítek odborníků, celý přednáškový program je vzhledem k mezinárodní účasti veden v angličtině.

Hluboká mozková stimulace je jedním ze způsobů léčby u některých neurologických chorob. Využívá vysokofrekvenční stimulace přesně určených mozkových struktur pomocí trvale zavedených elektrod. Ty jsou propojeny s generátorem pulzů, který je umístěn pod kůží na hrudníku a spojen podkožními kabely s elektrodami v mozku. DBS se nejčastěji používá v léčbě Parkinsonovy nemoci, esenciálního třesu a dystonií (abnormální svalové napětí). Pacient je během operace většinu času při vědomí pouze s lokální anestezií, lékaři s ním v průběhu výkonu komunikují a ověřují si tak optimální umístění a maximální funkčnost elektrod. Stimulátor vysílá slabé elektrické impulsy, které stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění. Patří k nim především neovladatelný třes rukou i nohou, zpomalené nekoordinované pohyby, svalová ztuhlost atd. Při operaci spolupracují neurochirurgové s neurology.

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2022. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.