Komunikace a vizuál
Da Vinci operoval v Šantovce, s robotem to zkusil i fotograf Jindřich Štreit
25.10.2017

Da Vinci operoval v Šantovce, s robotem to zkusil i fotograf Jindřich Štreit

Zhruba pět set dospělých a dětí usedlo během pondělí a úterý v obchodní galerii Šantovka ke špičkovým chirurgickým robotům da Vinci. Mohli si tak vyzkoušet vyspělou technologii, s níž pracují lékaři Fakultní nemocnice Olomouc při roboticky asistovaných operacích. Akce nazvaná Da Vinci operuje v Šantovce kolemjdoucí lákala i díky rozhovorům s našimi předními odborníky na robotickou chirurgii a výstavou fotografií světoznámého fotografa Jindřicha Štreita.

„Je neuvěřitelné, jakou techniku dnes mají chirurgové k dispozici, aby mohli zachraňovat lidské životy. Jakkoliv jim takový systém práci usnadňuje, nic to ale nemění na tom, že si lékařů nesmírně vážím,“ řekl světoznámý fotograf Jindřich Štreit poté, co si práci s robotickým systémem sám vyzkoušel. „Když jsem si zkusil fiktivní operaci, pacient mi málem vykrvácel,“ dodal s úsměvem.

Díky rozhovorům s přednostou Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Radovanem Pilkou a přednostou urologické kliniky doc. MUDr. Vladimírem Študentem, Ph.D. se diváci dozvěděli řadu zajímavostí z praxe roboticky asistované chirurgie. Moderátor z Rádia Haná během dvou dnů vedl rozhovory i s dalšími lékaři obou klinik MUDr. Petrem Dzvinčukem, MUDr. Radimem Markem, MUDr. Alešem Vidlářem, Ph.D., FEBU, MUDr. Vladimírem Študentem, MUDr. Igorem Hartmannem, MUDr. Michalem Greplem, MUDr. Františkem Hruškou, MUDr. Janem Šarapatkou.