Charitativní prodej vánoční hvězdy vynesl pro dětskou hemato-onkologii Fakultní nemocnice Olomouc přes tři miliony korun
28.2.2019

Rekordní výtěžek opět zaznamenal charitativní prodej vánočních hvězd, který již od roku 1998 pořádá obecně prospěšná společnost Šance Olomouc. Na podporu Hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se před vánočními svátky 2018 podařilo získat 3 009 988 korun. Květiny bylo možné koupit nejen v Olomouci, ale také v řadě dalších měst na Moravě i v Čechách.

„Vánoční hvězda se stala symbolem nejkrásnějších svátků v roce i v naší republice. Má přinášet lásku a klid do rodiny. Pro těžce nemocné malé pacienty se živá květina stala navíc symbolem mnohem důležitějším, protože jim pomáhá na jejich cestě za zdravím. A nás nesmírně těší, že tato forma pomoci nemocným dětem má stále větší odezvu veřejnosti. Všem dárcům děkujeme za podporu,“ uvedla ředitelka sdružení Šance Olomouc o.p.s. Herta Mihálová.

Jako v předchozích letech Šance využije výtěžek ze sbírky na různé formy podpory Hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky FN Olomouc. „Financujeme z něj například rekondiční pobyty, kterými je sledována integrace těžce nemocných dětí do života, cílené posílení psychické, fyzické i sociální kondice, edukace pacientů a také aktivity, které naplní volný čas hospitalizovaných dětí a podpoří jejich psychickou a duševní relaxaci,“ přiblížila Herta Mihálová.

Na Hemato-onkologickém oddělení se léčí děti s nádorovými onemocněními krvetvorby, jako jsou leukémie či lymfomy. Malí pacienti zde v průměru stráví osm měsíců. Oddělení má nadregionální význam. Je moravským referenčním centrem, které se podílí na léčbě nádorových onemocnění u dětí z Olomouckého a Zlínského kraje a poskytuje diagnostiku dětem z Moravskoslezského kraje. Podle posledních statistik se odborníkům z olomoucké Dětské kliniky daří zcela vyléčit v průměru devadesát procent dětských pacientů s maligním onemocněním krvetvorby. Jejich výsledky jsou uznávány nejen v České republice, ale také v zahraničí.

S prodejem vánočních hvězd pro dobročinné účely začalo sdružení Šance v roce 1998. Tehdy se podařilo získat 58 700 korun. Od té doby se částka s drobnými výkyvy rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2017 byl výtěžek 2 337 676 korun, vloni to bylo už 3 009 988 korun. Tohoto neuvěřitelného výsledku bylo možno dosáhnout jen díky vybudované síti spolupracovníků, kteří takřka za tři týdny trvání prodeje vánočních hvězd rozvezou a předají 56 112 kusů živých květin lidem a organizacím, kteří se do tradiční předvánoční sbírky zapojí. Podrobnosti o sbírce lze nalézt i na webových stránkách www.vanocnihvezda.eu.

Prohlédněte si ukázky z fotografického cyklu Větší než velká výzva z roku 2015, jehož autorkou je Alena Skřipská. Z tohoto cyklu pochází rovněž úvodní fotografie k tomuto článku.

Ve vstupní hale chirurgického komplexu Fakultní nemocnice Olomouc probíhá v těchto dnech výstava fotografií Větší než…

Zveřejnil(a) Fakultní nemocnice Olomouc dne Středa 25. února 2015