Za zdravé plíce běžely areálem Fakultní nemocnice Olomouc více než tři stovky lidí
20.5.2019

Velký zájem veřejnosti, ideální běžecké počasí i kvalitní sportovní výkony. Tak se dá ve zkratce charakterizovat první ročník Běhu za zdraví Fakultní nemocnice Olomouc, který se v areálu největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě uskutečnil v pátek 17. května 2019. Známá i nepříliš navštěvovaná zákoutí nemocnice včetně exteriérů pevnosti Fort Tafelberg si během hlavního závodu prohlédlo 243 běžců a v doprovodném rodinném běhu 101 malých i velkých atletů včetně vyznavačů nordic walking. Tématy premiérového Běhu za zdraví FN Olomouc byly zdravé plíce, propagace nekouření a odvykání kouření.

Hlavní závod na více než šest náročných kilometrů s několika ostrými stoupáními i seběhy ovládli běžci se zdravotnictvím spjatí velmi úzce: lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Karel Axmann (čas 23:01) a pracovnice Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jana Václavková (28:13). V rodinném běhu na poloviční vzdálenosti proťal jako první pomyslnou cílovou pásku Ladislav Šolc (12:29). V týmové soutěži na hlavní trati se z prvenství radovalo družstvo Ladermon A.

Nejlepším běžcům předal ceny ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. „Děkuji všem, kteří se na uspořádání této sportovní akce podíleli, a zejména těm, kdo se jí sami aktivně zúčastnili. Věřím, že se nám podařilo založit hezkou tradici a že nás bude za rok na trati ještě více,“ řekl při slavnostním ceremoniálu dekorování medailistů prof. Havlík, jenž se sám dočkal stříbrného ocenění za druhé místo v kategorii mužů nad 50 let.

Vydařené běžecké odpoledne doprovodily také doplňkové akce: sportovní aktivity pro děti či ukázky správné techniky nordic walking. Připravena byla rovněž edukační místa s nabídkou preventivních vyšetření a konzultací s odborníky z FN Olomouc. Všichni účastníci i diváci mohli využít bohaté nabídky občerstvení.

Výsledky a další podrobnosti k 1. ročníku Běhu za zdraví FN Olomouc lze najít na samostatnému webu.

Všechny fotografie z Běhu za zdraví si můžete prohlédnout i stáhnout ZDE.