Rekord na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc: Krev darovalo téměř šedesát vojáků z Bučovic
4.12.2018

Na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc bylo v úterý 4. prosince plno. Darovat krev totiž přijelo hned ráno více než sedmdesát vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice. Nejcennější tekutinu nakonec mohlo darovat 57 příslušníku armády, přičemž 43 z nich ji darovalo poprvé. V zásobách nemocnice tak přibylo bezmála 27 litrů krve. Jak informovala primářka MUDr. Dana Galuszková, byl to nejpočetnější skupinový odběr v historii transfuzního oddělení FN Olomouc.

Bučovičtí vojáci se na olomouckou „transfuzku“ nevypravili poprvé. Již v lednu letošního roku si to zkusili poprvé. Tehdy jich přijelo celkem devětatřicet. Iniciátorem akce byl zdravotník roty rotmistr Rostislav Plašťák, který hromadný odběr zorganizoval a domluvil. „Z Bučovic je to sice blíž do Brna, ale táhlo mě to domů. Bydlím totiž kousek od Olomouce a mám tady spoustu kamarádů,“ vysvětlil Plašťák.

Na dnešní rekordní odběr přijeli vojáci převážně z 3. pěší roty, 2. pěší roty a velitelské roty bučovického 74. lehkého motorizovaného praporu. Hlavním motivem byla podle tiskové mluvčí praporu rotmistryně Lucie Stehlíkové pomoc při záchraně lidských životů. „Záchrana životů a služba vlasti je ostatně poslání armády,“ zdůraznila s tím, že vojáci se k účasti na odběru hlásili dobrovolně.

Přestože do Olomouce vyrazilo více než sedmdesát členů praporu, krev nakonec mohlo darovat jen 57 z nich. „Někteří z nich nedávno cestovali a nedodrželi odstup mezi návratem a dárcovstvím, jiní brali antibiotika, takže jsme ze zdravotních důvodů jejich krev nemohli odebrat,“ vysvětlila Lucie Vybíralová z transfuzního oddělení. „Myslím, že i přesto je konečný počet moc pěkný. Navíc více než čtyřicet vojáků darovalo a poprvé a někteří v rámci odběru plné krve vstoupili i do registru dárců kostní dřeně. Dneškem však naše spolupráce s olomouckým transfuzním oddělením nekončí. Chceme z hromadných odběrů udělat tradici,“ zdůraznila Lucie Stehlíková.

Pro transfuzní oddělení byl rekordní skupinový odběr velká výzva. „Omezili jsme všechny odběry, nebudeme provádět autotransfuze, přijmeme jen část dárců na plazmu, ale jinak jsme připraveni věnovat se výhradně naší armádě,“ uvedla primářka MUDr. Dana Galuszková. „Za návštěvu bučovických vojáků jsme velmi vděční, našim pacientům věnovali nejkrásnější vánoční dárek. V prosinci se totiž každoročně omezují dodávky z odběrových středisek a zásoby krve se tenčí. Díky dnešnímu hromadnému odběru se ale nemáme čeho obávat,“ ubezpečila Galuszková a vyjádřila naději, že by bučovický prapor mohl motivovat k podobným akcím nejen armádní kolegy, ale i další větší skupiny dárců z firem a institucí.

Transfuzní oddělení FN Olomouc v současné době registruje bezmála 7 600 aktivních dárců, přičemž letos se i díky bučovickým vojákům podařilo získat přes 1 100 nových dárců. Od začátku roku se uskutečnilo zhruba téměř 12 tisíc odběrů krve.