Budova II. interní kliniky zářila fialově. Fakultní nemocnice připomněla Světový den rakoviny slinivky břišní

Do fialova se včera zabarvilo nádvoří II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Na čtvrtek 15. listopadu totiž připadl Světový den rakoviny pankreatu a jeho symbolem je fialová barva. Kromě nádvoří II. interny včera fialovou barvou zářila také olomoucká radnice. Ve FN Olomouc se také uskutečnil odborný seminář.

Rakovina slinivky břišní patří mezi nejzákeřnější onemocnění s největším podílem úmrtí na celkový počet případů. V souvislosti s ní se dokonce používá velmi sugestivní označení „masový vrah“. Zákeřný karcinom je třetí nejčastější příčinou smrti ze všech nádorových onemocnění. A podle předpovědí se má od roku 2020 posunout ještě o příčku výš. Velice těžce se odhaluje, po diagnóze zbývá pacientům v průměru pět měsíců života.

V budově Y se při příležitosti Světového dne rakoviny pankreatu uskutečnil také odborný seminář pořádaný I. chirurgickou klinika, II. interní klinikou, Onkologickou klinikou a občanským sdružením Onkomaják. Lékaři zde hovořili o příznacích karcinomu pankreatu, možnostech diagnostiky a léčby.

Více o léčbě rakoviny slinivky se dozvíte ZDE.