Načítám Akce

• akce již proběhla.

Noc vědců 2018

5. října | 14:00 - 22:00

Tak jako v předchozích letech i letos se k vědecko-popularizační akci Noc vědců připojuje také Fakultní nemocnice Olomouc. V nadsázce je možné naši nemocnici považovat za „think tank“ – místo, kde se tříbí myšlenky a názory, aby vznikly myšlenky nové. K vědě má FN Olomouc velmi blízko. Už proto, že jsme nemocnice „fakultní“ a musíme se starat o výchovu nových generací lékařů a dalších zdravotnických pracovníků a současně vnímat a do praxe zavádět nejnovější vědecké poznatky v oboru. Chceme vám ukázat některá vybraná pracoviště, která s nejnovějšími vědeckými poznatky pracují. A protože letošní Noc vědců se vrací do historie a je propojena s oslavami 100. výročí založení Československa tématem 100 LET ČESKÉ VĚDY, mezi objekty, do nichž můžete ve FN Olomouc nahlédnout, je i jedna z nejstarších budov v areálu, a to fort Tafelberg.

Transfuzní oddělení

Co to je krevní řečiště? Jakou rychlostí se pohybuje krev? Jak se skladuje darovaná krev nebo plazma? Jak se dostává transfuze k pacientovi? Na tyto a další otázky Vám odpovíme během prohlídek Transfuzního oddělení FN Olomouc.

Čas: 17.00 – 22.00 (poslední prohlídka)
Všechny termíny prohlídek jsou již plně obsazeny. Děkujeme za Váš zájem.
Místo: Transfuzní oddělení FN Olomouc, laboratoře (Budova L2 – vchod pro dárce krve)
Kapacita skupiny: 40 osob
Přihlašování: Buď vyplňte rezervační formulář, nebo využijte kontakt: Lucie Vybíralová – tel.: 724 762 597, krevjedar@fnol.cz

Počet osob

Čas komentované prohlídky: Všechny časy jsou již plně obsazeny. Děkujeme za Váš zájem.

Časy již plně obsazených komentovaných prohlídek: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

captcha

Jsem si vědom, že vyplněním registračního formuláře poskytuji správci údajů své osobní údaje, které bude správce zpracovávat na základě oprávněného zájmu tj. zajištění služby.

Potrubní pošta

Chcete vědět, kolik kilometrů měří potrubí, kterým létají krevní vzorky z klinik a oddělení do nemocničních laboratoří? Dokážete odhadnout, za jak dlouho urazí přepravní pouzdro cestu mezi nejvzdálenějšími stanicemi? Zajímá vás, kolik zásilek přepraví systém za jediný den? Přijďte na prohlídku centrály potrubní pošty, kterou nemocnice vybudovala v loňském roce a která patří mezi největší a nejrozsáhlejší přepravní systémy tohoto typu v České republice.
Čas: 18.00 – 22.00
Všechny termíny prohlídek jsou již plně obsazeny. Děkujeme za Váš zájem.
Místo: Potrubní pošta FN Olomouc (budova Xr)
Kapacita skupiny: 20 osob
Přihlašování: Buď vyplňte rezervační formulář, nebo využijte kontakt: Ing. Petr Hrabálek – tel.: 588 444 936, petr.hrabalek@fnol.cz

Počet osob

Časy již plně obsazených komentovaných prohlídek: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21:30

captcha

Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch)

Součást olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Centrální část rozsáhlého areálu v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850, který přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově.

Čas: 14.00 – 19.00
Všechny časy jsou již plně obsazeny. Děkujeme za Váš zájem.
Místo: Centrální spisovna FN Olomouc (budova Xq)
Kapacita skupiny: 15 osob

Čas komentované prohlídky
Všechny časy jsou již plně obsazeny. Děkujeme za Váš zájem.

Časy již plně obsazených komentovaných prohlídek: 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30

Národní telemedicínské centrum

Informační a komunikační technologie (ICT) jsou nedílnou součástí našich životů a v medicíně zaujímají významné místo při monitorování životních funkcí, například při sledování krevního tlaku, hmotnosti, hladiny cukru v krvi atd. Jak se dá z těchto informací prostřednictvím ICT nástrojů pomoci pacientů v jejich každodenním životě? Jak jsou data zpracována a jaká onemocnění je možné na dálku sledovat? Přijďte se podívat, jakým způsobem dnes mohou namísto pacienta cestovat data. Ukážeme vám, jak ve Fakultní nemocnici Olomouc zavádíme telemedicínu do běžné praxe.

Národní telemedicínské centrum (NTMC) vzniklo jako koordinační a vzdělávací centrum v rámci nového rychle se rozvíjejícího odvětví medicíny – eHealth, resp. telemedicíny. Cílem NTMC je hledání a zkoumání nových směrů a postupů v oblasti nových technologií, ověřování a zavádění těchto novinek a principů do praxe a v neposlední řadě rozvoj a využití moderních metod v pregraduálním i postgraduálním vzdělávání. NTMC se v rámci ČR jako jediné centrum komplexně zaměřuje na realizaci klinicky výzkumných aktivit v oblasti telemedicíny.

Iniciátory vytvoření NTMC jsou Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL), I. interní klinika – kardiologická FN Olomouc a Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

V rámci programu se uskuteční v 18 hodin a ve 20 hodin přednášky. Zaměří se na aktuální témata spojená s inovacemi ve zdravotnictví: telemedicína, historie telemedicíny, nástroje na vzdálené monitorování nemocí, technologie, které se k tomu využívají, propojení umělé inteligence s klinickou praxí, využití smart technologies ve zdravotnictví nebo srovnání úrovně elektronického zdravotnictví v ČR a zahraničí.

Místo: II. interní klinika gastroenterologie a geriatrie (budova Y), konferenční místnost v přízemí budovy
Čas: 18.00 – 22.00
Vstup na prezentaci je volný, rezervace na přednášky v rezervačním formuláři.

Počet osob

Na kterou přednášku se chystáte?
18.0020.00

Datum: