Načítám Akce

• akce již proběhla.

Muzejní noc 2019 / Prohlídky fortu Tafelberg

17. května | 19:00 - 21:30

Fakultní nemocnice Olomouc zpřístupní v pátek 17. května při příležitosti Olomoucké muzejní noci 2019 fort Tafelberg – součást olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Centrální část rozsáhlého areálu v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850, který přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově.

Organizační informace:

• Vstup do objektu možný výhradně v doprovodu průvodce rámci komentované prohlídky. Rezervace je nutná.
  • V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením. K absolvování prohlídky je nezbytné mít vlastní svítilnu (baterku, čelovku)!
  • Celková délka prohlídkové trasy je cca 1000 m, z toho asi 250 m je dlouhá prohlídka podzemního systému fortu a celkem trvá cca 50 minut. Trasa prohlídky není bezbariérová.
  • Vstup dětí do 10 let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování v souladu s podmínkami návštěvního řádu, vzhledem k náročnosti trasy nedoporučujeme vstup dětem mladším 3 let.
  • V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem 10 až 15 stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.

Datum:
17. května